enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
8,4047
EURO
10,1808
ALTIN
507,39
BIST
1.461
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Trabzon
Parçalı Bulutlu
22°C
Trabzon
22°C
Parçalı Bulutlu
Pazar Gök Gürültülü
22°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
23°C
Salı Parçalı Bulutlu
23°C
Çarşamba Sağanak Yağışlı
22°C
RESİM AÇIKLAMASI
RESİM AÇIKLAMASI

YASED ‘Küresel Tedarik Zincirleri Platformu’nu hayata geçirdi

YASED ‘Küresel Tedarik Zincirleri Platformu’nu hayata geçirdi
REKLAM ALANI
28.05.2021
0
A+
A-

Türkiye’deki uluslararası doğrudan yatırımların yüzde 85’ini temsil eden Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Türkiye’nin küresel tedarik zincirlerinden daha fazla pay alması için çalışmalarını sürdürüyor. Covid-19 sonrası yeniden şekillenecek olan küresel tedarik zincirlerinin Türkiye için fırsatlar barındırdığını öngören YASED, ‘Küresel Tedarik Zincirleri Platformu’nu hayata geçirdi.

Platform, hem dünyada hem de Türkiye’deki küresel tedarik zincirleri dönüşümüne yönelik atılan adımları takip ederek ihtiyaçları ortaya koymayı, kamu ve özel sektörü bir araya getirerek düzenli bir istişare mekanizması geliştirmeyi ve YASED üyelerinin bilgi ve deneyimlerinden faydalanarak değişimlere yönelik iyi uygulama örnekleri paylaşarak stratejik öneriler geliştirmeyi amaçlıyor. 

Platform kapsamında ayrıca, Türkiye’nin KTZ ekosistemini iyileştirmek üzere, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Yatırım Ofisi başta olmak üzere; ilgili kamu kurum ve kuruluşları, uluslararası kalkınma kuruluşları, sektör kuruluşları ve akademinin teknik desteği ve YASED üyelerinin katkılarıyla Türkiye’nin ihtiyacı olan tedarikçileri geliştirecek ve küreselleşmelerine katkı sağlayacak ortak eğitim programları organize edilecek.

Tedarik zinciri yatırımlarının daha derin etkileri var

Toplantının açılışında konuşan YASED Başkanı Ayşem Sargın, “YASED gündemi çerçevesinde, ülkemizin COVID-19 salgınının yol açtığı küresel arz ve talep şokunu en alt seviyede hasarla atlatmasını ve rekabet üstünlüğüne sahip olduğu alanlara odaklanarak bu krizi fırsata çevirmesi için yapması gerekenleri belirlemek üzerinde yoğun mesai harcadık. Uluslararası Yatırım Zirvesinde konuyu uluslararası kalkınma, finans ve ticaret kuruluşları, üyelerimizin küresel düzeydeki yöneticileri ve Bakanlarımızla birlikte değerlendirdik.

Bu alandaki gözlemlerimizi somut bulgulara dayandırmak amacıyla 2020 yılında hayata geçirdiğimiz “Güvenli Liman Türkiye” projesi ile ülkemizin rekabet avantajına sahip olduğu ürün grupları ve pazarları belirledik ve kriz sonrası belirsizlikte ülkemiz için Güvenli Liman algısı yaratacak politika ve faaliyet önerileri oluşturduk. Şimdi de küresel tedarik zincirleri gündemine daha somut katkılar sağlamak ve küresel ve yerel networkümüzde yer alan paydaşlarımızla işbirliğimizi ve etkileşimimizi sürekli kılmak amacıyla, proje çıktılarımızla da uyumlu bir şekilde “Küresel Tedarik Zincirleri Platformumuzu” hayata geçirmeye karar verdik.” dedi. 

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkan Yardımcısı Ahmet İhsan Erdem konuşmasında, “Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi olarak bir yandan Türkiye’nin yatırımcılara, küresel değer zinciri için sunmuş olduğu fırsatların genel tanıtımını yaparken, diğer yandan da hedef şirketlere yönelik stratejiler geliştiriyor ve uyguluyoruz. Bu bağlamda YASED üyeleri başta olmak üzere, uluslararası yatırımcılara her türlü desteği sağladığımızı ve sağlamaya da devam edeceğimiz bir kez daha vurgulamak istiyorum.” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, “Covid 19 Pandemisi ile beraber küresel firmalar üretim adreslerini çoğaltmaya, alternatif üretim üsleri oluşturmaya yöneliyor. Beyaz eşya, demir-çelik, otomotiv sektörlerinde küresel üretim üssüyüz. Simdi hedefimiz yüksek teknolojili diğer sektörlerde sıçrama sağlamak. İsabetli önceliklendirme yaklaşımları, kamu özel sektör arasında güçlü bir koordinasyon; bu dönemde ekonomide yeni başarı hikayeleri yazmamıza imkan tanıyacak” diye konuştu.

Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay ise şunları söyledi: “Türkiye’ye yatırım yapan uluslararası yatırımcılar aslında bizim elçilerimiz. Türkiye’yi tanıdığınız zaman ne kadar potansiyele sahip olduğunu anlıyorsunuz. YASED’in küresel tedarik zinciri konusunda yaptığı çalışmaları büyük bir takdir ile izliyoruz. Küresel tedarik zincirlerindeki aksamaların nasıl sistemi durdurduğunu hep beraber gözlemledik. Salgın sonrası için Türkiye’nin bazı sektörlerde temel tedarik zinciri olarak seçildiğini görüyoruz. Amacımız yatırım, üretim, ihracat tünelini sağlamak.”

‘Güvenli Liman Türkiye’ Raporu

YASED ve EY işbirliği ile hazırlanan ‘Güvenli Liman Projesi’ başlıklı raporun çıktıları YASED Genel Sekreteri Serkan Valandova’nın moderatörlüğünde, EY Türkiye Ortağı ve Tedarik Zinciri Hizmetleri Lideri Arda Karaçelebi ve EY Kamu Sektörü Danışmanlık Hizmetleri Direktörü  Kerem Kaçar’ın katılımıyla gerçekleşen oturumda açıklandı. 

Raporda 8 inisiyatif  ve 6 politika önerisi geliştirildi.

Geliştirilen inisiyatifler özellikle Türkiye’nin küresel tedarik zincirlerindeki konumunu güçlendirmek için sanayi, ihracat ve teknolojik gelişim, Ar-Ge kapasitesinin artırılması, seçili ürünlerde yerelleşme fırsatlarının değerlendirilmesi, finansal sürdürülebilirliğin ve tedarik zinciri sürekliliğinin sağlanması başlıklarında, stratejik bir yol haritası olarak sunuldu. 

Politika önerileri çerçevesinde, Türkiye’nin küresel tedarik zincirlerindeki rekabetçiliği artırmak ve entegrasyonunu kuvvetlendirmek amacıyla yatırımların artırılması için mevcut destek mekanizmalarının geliştirilmesi ve yeni destek programlarının tasarlanması ve ihracatın artırılması için  AB Yeşil Mutabakata uyum sürecinde sektörel yol haritalarının hazırlanması, Türkiye’nin serbest ticaret anlaşmalarının hedef ülke ve ürünler çerçevesinde genişletilmesi başta olmak üzere dikkate alınmasında fayda görülen hususlara yer verildi.

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.