enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
27,0444
EURO
28,8276
ALTIN
1.674,72
BIST
7.682,58
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Trabzon
Az Bulutlu
26°C
Trabzon
26°C
Az Bulutlu
Cuma Az Bulutlu
25°C
Cumartesi Az Bulutlu
24°C
Pazar Az Bulutlu
24°C
Pazartesi Az Bulutlu
23°C
RESİM AÇIKLAMASI

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik: Kurbanlık Satışlarında Kurallara Uymayanlara Cezalar Artırıldı

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik: Kurbanlık Satışlarında Kurallara Uymayanlara Cezalar Artırıldı
21.06.2021
A+
A-

-2021 Yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ Yayımlandı

 -TÜDKİYEB Genel Başkanı Çelik: “Küpesiz hayvanların sevklerine izin verilmeyecek”

-“Kurallara uymayanlara cezalar artırıldı”

-“Yetiştiricilerimize tüm kurallara uymalarını tavsiye ediyoruz”

-“Gebe ve damızlık değeri yüksek dişi hayvanlar kesilmemeli, kurbanlıklarda tercih erkek hayvanlar olmalıdır”

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Resmi Gazete’nin 19.06.2021 tarihli ve 31516 sayılı nüshasında yayımlanan 2021 Yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ’e göre kurban satış yerlerinin İstanbul’da 15 gün önceden, diğer illerde ise bir ay önceden hazır hale getirileceğini ve bu tarihten önce kurbanlık hayvanların satış yerlerine girişine izin verilmeyeceğini bildirdi.

Çelik, “Kurban satış yerlerinde mesafenin bir buçuk metreden iki metreye çıkarıldığını ifade ederek, “Covid-19 tedbirleri kapsamında ayrıca ağzı ve burnu kapatacak şekilde maske takılacak, kesim yerlerinin giriş ve çıkışlarında belirli mesafelerde el antiseptiği bulundurulacak” dedi.

Satış ve kesim yerlerinin girişinde HES kodu sorgulamasının da yapılacağına dikkati çeken Çelik, ateşi 38 derecenin üzerinde olanların satış ve kesim yerlerine giremeyeceğini, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da pazarlık yaparken tokalaşma olmayacağını söyledi.

Hayvan satış alanlarında müşteri ve satıcı beraber olacak şekilde 8 metrekareye bir kişinin girmesinin sağlanacağını vurgulayan Çelik, vatandaşların uzun süre kalmaması konusunda uyarılacağını da aktardı.

Çelik, şunları kaydetti:

“Tebliğe göre hayvan satış alanında yoğunluğu ve kalabalığı önlemek amacıyla hayvan satış üniteleri oluşturulacak, üniteler arası mesafe en az 2 metre olacaktır.

“Tebliğ’e göre illerde vali veya görevlendireceği bir vali yardımcısı, ilçelerde ise kaymakam başkanlığında, müftülük, il veya ilçe sağlık müdürlüğü, il veya ilçe tarım ve orman müdürlüğü, çevre ve şehircilik il müdürlüğü, belediye ve Türkiye Diyanet Vakfı temsilcisinden oluşan Kurban Hizmetleri Komisyonu kurulacak.

Kurban satış ve kesim yerlerinin girişlerine, oluşturulan komisyonlarca değerlendirildikten sonra uygunluk belgesi verilecek, şartlara uymayan yerlere “Standartlara uygun Değildir” yazısı asılacak. Kurban Bayramı’nın birinci gününe kadar şartlarını düzelterek puanını 60’ın üzerine çıkarmayan yerlere komisyonlarca belirlenen cezai işlem uygulanacak.

Şehirlerde ihtiyacı karşılayacak sayıda ve kapasitede kurban satış ve kesim yerleri ile adaklık kesim yerleri tesis edilecek. Halk eğitim merkezlerinde 20 saatlik “Kurban Kesim Elemanı” kursu düzenlenecek.

Kurban olması dinen sakıncalı olan hayvanlar kurban satış yerlerine getirilemeyecek, kurban satış yerlerinde her satıcıdan hayvanların kurban olmaya uygun olduğuna dair taahhütname alınacak, yapılan denetimlerde uygun olmayan hayvanların satış yerine getirildiğinin anlaşılması durumunda (X) işaretiyle işaretlenerek vatandaşlar uyarılacak”

Kurban olarak kesilecek hayvanlar koyun, keçi, sığır, manda ve deve olacak, bunların dışındaki hayvanlar kesilemeyecek. Kurban olabilmesi için kurbanlık hayvanın; deve için 5, sığır ve manda için 2, koyun ve keçi için ise 1 yaşını doldurması gerekecek, ancak koyun semizlik ve gösteriş olarak bir yaşındakilerle aynı olursa altı ayını tamamladıktan sonra da kurban edilebilecek. Kurban edilecek hayvanın dini açıdan kurban olmaya engel bir kusurunun olmaması; sağlıklı, organları tam ve besili olması gerekecek. Koyun ve keçi gibi küçükbaş hayvanların her biri yalnız bir kişi adına, deve ve sığır gibi büyükbaş hayvanlar ise bir kişiden yedi kişiye kadar kurban edilebilecek”

-Gebe ve damızlık değeri yüksek dişi hayvanlar kesilmemeli, kurbanlıklarda tercih erkek hayvanlar olmalıdır

Çelik vatandaşlara ayrıca, kurban olarak satın alınacak hayvanların Tarım ve Orman Bakanlığınca belirlenen koruyucu aşıları yapılmış ve TÜRKVET kayıt sisteminde kayıtlı hayvanlardan seçilmesi, gebe ve damızlık değeri yüksek dişi hayvanların kurban olarak kesilmesinin önlenmesi, kurban edilmesi uygun olan hayvanların öncelikle erkek olanların tercih edilmesi gerekliliğini hatırlattı.

-“Küpesiz hayvanların sevklerine izin verilmeyecek”

Genel Başkan Çelik, kurbanlık olarak sevk edilecek hayvanlar için veteriner sağlık raporu düzenlenmeden önce kulak küpe numaralarının TÜRKVET’ten kontrol edileceğini vurgulayarak, “ Hayvanlar veri tabanındaki bilgileriyle uyum göstermiyorsa, küpesi tanımlanmamış, veri tabanına kaydedilmemiş, yanlarında pasaportları veya nakil belgeleri bulunmuyorsa o hayvanların sevklerine izin verilmeyecek” dedi.

-“Kurallara uymayanlara cezalar artırıldı”

Kurbanlık hayvan nakillerinde hayvan refahına uygun hareket edilmesi gerektiğini ve kurallara uymayanlara uygulanacak cezaların artırıldığını bildiren Çelik, Hayvanları Koruma Kanunu’nun 12’nci maddesine göre, hayvanların kesilmesi, dini kuralların gerektirdiği özel koşullar dikkate alınarak, hayvanı korkutmadan, ürkütmeden, en az acı verecek şekilde, hijyenik kurallara uyularak ve usulüne uygun olarak bir anda yapılacak. Hayvanların kesiminin ehliyetli kişilerce yapılması sağlanacak. Bu hükümlere aykırı hareket edenlere aynı kanunun 28. maddesinin (ı) bendine göre hayvan başına 2 bin 75 lira idari para cezası uygulanacak” şeklinde konuştu.

 Çelik, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Park, bahçe, cadde, sokak, bina önleri, meydan gibi umuma açık ve kurban satış ile kesimine uygun olmayan yerlerde bu tür faaliyetlerde bulunanlar ile kesime uygun alanlarda gerekli önlemleri almayanlara Çevre Kanunu’nun 20’nci maddesi gereğince bin lira idari para cezası uygulanacak.

Kurban kesim yerlerinde gerekli yasaklara uymayan ve önlem almadan kurban atıklarını toprağa veren tesislere, Çevre Kanunu’nun 20’nci maddesi gereğince; toplu kesimler için 96 bin 561 lira, bu fiilin konutlarda işlenmesi halinde 2 bin 399 lira idari para cezası Çevre Kanunu’nun 24 üncü maddesi kapsamında uygulanacak.

Cadde, sokak ve park gibi kamusal alanlarda kurbanlık hayvan kesimleri yapılamayacak. Kesim yerleri, resmi ve belediye veteriner hekimleri, belediye zabıta ekipleri ile din görevlileri iş birliğinde etkin olarak denetlenip kontrol edilecek. Bu alanları kurban kesim yeri olarak kullananlar ile kurban kesiminden sonra kan, atık ve iç organları sokak, cadde ve parklarda bırakanlara, yetkili birimlerce gerekli yasal yaptırımlar uygulanacak”

-Yetiştiricilerimize tüm kurallara uymalarını tavsiye ediyoruz”

Çelik, son olarak “Tüm yetiştiricilerimizin kurallara riayet etmesini tavsiye ediyor, bol kazançlar diliyorum” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.