enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
27,2355
EURO
28,8456
ALTIN
1.674,22
BIST
8.383,10
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Trabzon
Az Bulutlu
25°C
Trabzon
25°C
Az Bulutlu
Çarşamba Az Bulutlu
26°C
Perşembe Az Bulutlu
24°C
Cuma Hafif Yağmurlu
23°C
Cumartesi Yağmurlu
23°C
RESİM AÇIKLAMASI

Trabzon D. Karadeniz’in parlak yüzü oldu…

Trabzon D. Karadeniz’in parlak yüzü oldu…
02.09.2021
A+
A-

Trabzon, Rize, Artvin ve Gümüşhane illerinde Ocak – Ağustos ayı itibariyle 919 Milyon dolarlık ihracat gerçekleştiği bildirildi. D. Karadeniz İhracatçılar Birliğinin açıkladığı rakamlara göre 4 ilde gerçekleşen ihracatın yüzde 77’sinin Trabzon’dan yapıldığı görüldü.

Trabzon’da 2021 yılının Ocak – Ağustos ayında 714 milyon 598 bin TL’lik ihracat gerçekleşirken bir önceki yıla göre yüzde 6 arttığı kaydedildi. 
4 ilde gerçekleşen ihracat ise yine bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10 artarken sadece Artvin’de ihracatın yüzde 5 düştüğü kaydedildi.


D. Karadeniz İhracatçılar Birliğinin Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Kalyoncu, Genel Sekreterlik Yetki Alanında bulunan D. Karadeniz Bölgesinde Trabzon, Rize, artvin ve Gümüşhane illerinde 2021 yılı Ocak Ağustos döneminde  919 Milyon 510 Bin 417 USD tutarında ihracat gerçekleştiğini belirtirken, gerçekleşen ihracatın bir önceki yılın aynı dönemine yüzde 10 artış olduğunu kaydetti. 

Kalyoncu, geçen yıl aynı dönemde 4 ilde toplamda 832 milyon 770 bin 388 dolarlık ihracat gerçekleştiğini hatırlattı. 


D. Karadanezi İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Kalyoncu açıklamasında, “2021 yılı ilk 8 ayında Trabzon ili ihracatında %6, Rize ili ihracatında %42 oranında artış görülürken, en yüksek artış ise %44’lük artış oranı ile Gümüşhane ilinden yapılan ihracatta yaşanmıştır. Rize ve Gümüşhane illerimizdeki yüksek oranlı artışlardaki en önemli etken, bu illerden en çok ihraç edilen ürünler olan metal madencilik ürünlerinin dünya geneli birim fiyatlarının önceki yıllara göre artış göstermesinden kaynaklanmaktadır.  

Artvin İli ihracatında ise %5 düşüş yaşanırken, bu durum, ilin en önemli pazarı olan Gürcistan’a yapılmakta olan yaş meyve sebze ihracatının önceki yıllara oranla talep düşüklüğüne bağlı azalmasından kaynaklanmaktadır” ifadelerine yer verildi. 

EN FAZLA FINDIK İHRAÇ EDİLİYOR
D. Karadeniz Bölgesinde yılın ilk 8 ayında bölgeden en fazla ihracatı yapılan ürün ise fındık oldu. Geçen yıla göre fındık ihracatı yüzte 1 artarken, ardından yaş meyve ve sebze ürünleri geldi. 
Kalyoncu, “Trabzon, Rize, Artvin ve Gümüşhane illerimizden 2021 yılı Ocak-Ağustos dönemini kapsayan yıllın ilk 8 ayında en fazla ihracat gerçekleştirilen sektörler sırasıyla; %1 oranındaki artış ve 470.802.097 USD tutarında ihracat ile Fındık ve Mamulleri birinci sırada, %22 oranındaki artış ve 129.072.274 USD tutarındaki ihracatla Yaş Meyve ve Sebze ürünleri ikinci sırada, %46 oranında artış ve 108.219.213 USD tutarında ihracatla Maden ve Metal ürünleri üçüncü sırada ve % 2 oranındaki artış ve 73.777.298 USD tutarında ihracat gerçekleştirilen Su Ürünleri sektörü dördüncü sırada yer almaktadır. Bölgemizin gurur duyduğumuz sanayi ürünleri sektörlerinden olan Otomotiv Endüstrisi sektör ihracatı %62 oranındaki artış oranı ile 28.887.199 USD ve savunma sanayi sektör ihracatı da %127 oranındaki artış oranı ile 17.160.563 USD ulaşmış yine aynı şekilde artış trendini her geçen ay yükselten hazır giyim, konfeksiyon ve ayakkabı ihracatı da %21 artış oranı ile 9.357.359 USD ihracat tutarına ulaşmıştır. Yüksek katma değerli ürün kategorisinde bulunan bu sektörlerin ihracatının her geçen ay yükselmesi Trabzon ili ve Doğu Karadeniz Bölgemizin sanayileşmesine ve istihdamına yüksek katkı sağlamaktadır. 

125 ÜLKEYE İHRACAT
Doğu Karadeniz Bölgemizden 2021 yılı ilk 8 ayında 125 farklı ülkeye ihracat yapılmış olup, en fazla ihracat yapılan ilk 5 ülke ise sırasıyla; İtalya, Rusya Federasyonu, Almanya, Çin Halk Cumhuriyeti ve Gürcistan olmuştur. Bu ülkelerden İtalya’ya yapılan ihracat geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %34 artmış, Rusya Federasyonu’na ve Çin Halk Cumhuriyeti’ne yapılan ihracatta ise %40 oranında artış sağlanmıştır” ifadelerine yer verildi. 

İHRACATIN REKABET ORANLARININ ARTTIRILMASI İLE… 
Kalyoncu, ihracatın Türkiye ekonomisi için önemine vurgu yaparak, “Son açıklanan Türkiye ekonomisi 2021 yılı ikinci çeyrek büyüme oranlarından da görüleceği üzere, büyüme oranına mal ve hizmet ihracatının %10,8 oranında katkı yapması, Ülke ekonomimiz açısından ihracatın ne denli önemli olduğunu açıkça orta koymaktadır. Ülkemiz büyüme oranlarına ihracatımızın yaptığı bu yüksek oranlı katkıya benzer şekilde, Doğu Karadeniz Bölgemiz ekonomisi için de en büyük katma değer ihracat kaleminden sağlanmaktadır. Bölge ihracatımızın her geçen ay artış trendini sürdürmesi, Bölgemiz kalkınma ve istihdam rakamlarına çok önemli katkı sağlayarak iktisadi faaliyetler için ekonomik açıdan en sağlıklı ve düzenli girdiyi Bölge ekonomisine sağlamaktadır. Bölge ihracatımızdaki artış trendinin sürmesi ve ihracatın daha üst noktalara ulaşması şüphesiz ihracatçılarımızın rekabet imkanlarının artırılması ile mümkün olacaktır. Özellikle son aylarda uluslararası navlun fiyatlarının yeniden yükseliş trendine geçmesi ve hammadde fiyatlarında görülen aşırı artışların yanında, enerji ve akaryakıt fiyatlarındaki yüksek oranlı artışlar, ihracatçılarımızın rekabet imkanlarını olumsuz olarak etkilemektedir. İhracatçılarımızın şu anda en çok avantajlı olduğu lojistikteki hızlı teslimat avantajının en verimli şekilde kullanılabilmesi için yukarıda açıkladığımız maliyet unsurlarında ihracatçıya destek sağlanması, ihracatımıza çok büyük katkı sağlayacaktır” şeklinde açıklamasını bitirdi. 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.