enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
18,4960
EURO
18,2198
ALTIN
986,96
BIST
3.146,89
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Trabzon
Açık
25°C
Trabzon
25°C
Açık
Cuma Açık
25°C
Cumartesi Açık
24°C
Pazar Hafif Yağmurlu
22°C
Pazartesi Çok Bulutlu
22°C
RESİM AÇIKLAMASI

“Şerefü’l-mekân bi’l-mekîn”

“Şerefü’l-mekân bi’l-mekîn”

   Yıl 2018, “yeni iktidara gelen hükümetimizin” ilk açıklamaları umut verici..!

   “Son on altı yıldır, kaç hükümet gelip geçti” bunları uygulayamadı..!

   Aynen aktarıyorum..!

   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan diyor ki:

   “Bakıyorsunuz ellilere varan faiz uygulaması var. Merkez Bankası her zaman yıl sonu enflasyon tahminini açıklıyor. Bugüne kadar Merkez Bankası’nın açıkladığı enflasyon oranlarını tutturduğunu görmedim. Tutmaz. Tutmadığı için de bir veya ikinci çeyrekte enflasyon revize edilir.”

   “Hep yaşadık hala akıllanmayacak mıyız? Enflasyon işte senin attığın bu yanlış adımlar neticesinde ortaya çıkıyor. Bedelini millet, karşımdaki esnaf ödüyor.” diyerek devam etmiş:

   “Kamuda her alanda tasarruf yapacağız. Kamuda kullanılan araçları hem sayı hem nitelik olarak sınırlandırıyoruz. Birçok bakanlıklarımız, genel müdürlüklerimiz kiracı. Bakanlık sayımızın 16’ya düşmesiyle birlikte kazanılan binaları değerlendirdik, planlaması yapıldı. Bundan böyle kiracı olan yerlerin tamamından çıkmak suretiyle onları buralara taşıyarak buradan da çok ciddi bir tasarrufta bulunduk. Emekli olunan sayı dışında personel almayacağız.”

   “İsraf ekonomisine değil, üretim ve verim ekonomisine geçiyoruz. Devam eden projeleri bitiriyoruz, ihalesi yapılmış başlamamış olanları oturup konuşup onlara başlamayacağız. Şu anda onları bir kenara koyuyoruz. Şu anki durum bunu gerektiriyor” demiş ve Bakan Albayrak da emir telakki edip harekete geçmişti..!

   Bakan Albayrak’ın imzasıyla tüm kamu kurumlarının araç envanteri çıkarılması istenmişti. Araçların sınıfları düşürülüp sayıları azaltılacak ve Türkiye’de üretilenlerin kullanımı zorunlu olacaktı.!

   Hükümet, devlet harcamaları ve mali disiplini kontrol altında tutacak tarihi bir adım daha atmıştı. Milyonlarca vatandaş altınını, dövizini bozdurarak ülkesine sahip çıkarken devlet de her alanda kemer sıkma kararı almıştı.

  Tasarruf önlemleri kapsamında çok sık gündeme gelen kamu araçları ile ilgili kapsamlı bir çalışma  başlatılmış, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın imzasıyla tüm kamu kurumlarından; bakanlıklar, bağlı ilgili kuruluşlar, KİT’ler ve belediyelerden sahip oldukları ve kiraladıkları araç envanterleri istenmişti..

   Bakan Albayrak’ın bütçede başlatılan tasarruf hamlesine 2019’da da devam edeceklerini açıklamasının ardından, belli alanlardaki harcama alışkanlıklarında kurallar getirilecek, kamu araçları öncelikli konu olarak ele alınırken, araçların hem sınıfları düşürülecek hem de araç sayıları azaltılacaktı. Bütün kurumlar ve belediyelerde Türkiye’de üretilen araçların kullanılması zorunlu hale gelecekti..

   Peki ne oldu..?

   Söylenilenlerin tersine yapılan israfın katbekat arttığından, personel ve araç sayısının rekor kırdığından, lüks araç alımına devam edildiğinden, enflasyonun resmi olarak yüzde sekseni geçtiğinden, merkez bankası politika faizini yüzde on üçe düşürdükleri halde reelde faizin yüzde ellilere dayandığıdan, pahalılık altında inim inim inleyen dar gelirli vatandaştan filan bahsetmeyeceğim. Bunları detayıyla geçmişte çok yazdık.

   Yüz yıllardan beri bu ülkenin değişmeyen kaderinden tarihî örnekler vereceğim. Zaten akleden, sorgulayan vicdan sahipleri başını ellerinin arasına alıp tefekküre dalacaktır..!

**

   Birinci Abdülhamid’in 1782’de sadrazamlığa getirdiği Halil Hâmid Paşa da vazifesine tasarruf tedbirleri almakla başlamıştı. İsrafı önlemeye çalışmış, tamamen bozulmuş olan sistemi düzeltebilmek için askerî ve teknik alanlarda uzun dönemli yatırımlar plânlamış, başta pahalı kumaşlar olmak üzere lüks mal ithalini yasaklamış ve araba sayısını azaltmıştı.

   Ama almaya çalıştığı tedbirleri devam ettiremedi, zira sadece iki sene sadrazamlık ettikten sonra kellesinden oldu..!

   Cevdet Paşa’nın tatlı tatlı hikâye ettiği, Sultan Abdülmecid zamanında düşünülen benzer tasarruf tedbirlerinde ise:

   Devletin, özellikle de sarayın gittikçe artan masraflarından illâllah diyen Sultan Abdülmecid, 1858’in 27 Ağustos’unda bütün damadlarını ve kızlarının para işlerine bakan kethüdalarını zamanın hükümet merkezi olan Bâbıâlî’ye toplar, etrafa bu kadar borç yapılmasının hesabını sorar, herkesten başka bir cevap gelince de çileden çıkıp huzurunda elpençe bekleyenlere “köstebek kılıklı herif”, “katır”, “namussuz”, “hain kerata” diye bağırır ve “Akıllarınızı başınıza toplayın. Artık aşırıp taşırdınız, Vallahi hepinizi dövdürürüm” der.

   Sonra, saray kadınlarına birkaç atın çektiği arabalarla dolaşmamalarını, büyük kayıkların kullanılmamasını emreder; saraya mal getiren tüccarlardan alışveriş edilmesini de yasaklar ve bir tasarruf fermanı çıkartır: Damadlar ile kethüdalar işlerinden kovulacak, borçlanarak alınan mallar iade edilecek, kayıklar kayıkhaneye çekilecek, arabalar da birbirlerine zincirlenecek ve kullanılmayacaklardır!

   Ama bütün bu yasaklar sadece birkaç gün sürer ve huzursuzluğun artması üzerine Abdülmecid tedbirlerin uygulanıp uygulanmadığını takibi bırakır ve herşey eski hâline döner..!

   Bu israfa son vermek, “itibardan tasarruf olmaz” diyerek mazeret aramakla değil, “Şerefü’l-mekân bi’l-mekîn”, yani “Bir yerin şerefi, orada bulunan kişiden gelir” sözünü benimsemekle olur.”

Yorumlar

  1. Tülay Önder dedi ki:

    Kutlarım👏👏👏Tasarruf sadece vatandaşa..
    Yüreğine ve kalemine sağlık.

    1. Mustafa Aydın dedi ki:

      Teşekkürler..🙏