enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
18,8053
EURO
20,4336
ALTIN
1.164,91
BIST
5.191,83
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Trabzon
Hafif Yağmurlu
10°C
Trabzon
10°C
Hafif Yağmurlu
Pazartesi Hafif Yağmurlu
10°C
Salı Hafif Yağmurlu
7°C
Çarşamba Hafif Yağmurlu
7°C
Perşembe Az Bulutlu
11°C
RESİM AÇIKLAMASI

Prof. Dr. İhsan Günaydın: Trabzon Yatırımlardan Yeterli Payı Alamıyor

Prof. Dr. İhsan Günaydın: Trabzon Yatırımlardan Yeterli Payı Alamıyor
A+
A-

Deva Partisi Kurucular Kurulu üyesi Prof. Dr. İhsan Günaydın, Trabzon’un yatırımlardan bu güne kadar yeterli pay alamadığını söyleyerek 2023 yılı yatırım ödeneğini 150 milyon lira olarak açıklandığını belirtti.  

Günaydın, bunun yeterli olmadığını anlatarak 2023 yılı için Trabzon’a yapılacak yeni projeleri şöyle açıkladı.

“Sürmene Yeniay Barınma Yeri İmalatı(2023-2026), (mendirek 730m, rıhtım 230m),  2023 yılı yatırım tutarı: 20 milyon TL., Barma Yaylası Turbalık Alanı Koruma(2023-2023)(Çevre düzenlemesi 300 binm²), yatırım tutarı: 4 milyon TL.,Akçaabat sokak sağlıklaştırma uygulamaları(2023-2025): 5 milyon TL, Ortahisar sokak sağlıklaştırma uygulamaları(2023-2025): 5 milyon TL.

Bu arada ülkemizin gurur temsilcisi olan Karadeniz Teknik Üniversitesi adı geçen yatırımlardan payını alarak azda olsa eksiklerini tamamlayacaktır. Buna göre Karadeniz Teknik Üniversitesi yeni projeleri şöyle:

    -Bakım onarım ve makine-teçhizat gibi muhtelif işler ile yayın alımı: 32 milyon TL,

     -Sağlık alanında büyük onarım, makine-teçhizat(2023-2023): 51.2 milyon TL

     -Döner sermaye: 1.2 milyon TL,

     -Rektörlük bilimsel araştırma projeleri: 8.9 milyonTL,

     -Spor tesislerinin bakım onarımı(2023-2025): 2 milyon TL,  

     -Etüt-proje: 300 bin TL,

Trabzon Üniversitesi yeni projeler toplamı:

     -Yayın alımı, bakım onarım ve makine-teçhizat gibi muhtelif işler ile bilgisayar yönetim sistemi : 12 milyon TL,

     -Etüt-proje: 200 bin TL,

     -Turizm ve Otelcilik MYO ve Uygulama Oteli(2023-2025): 8 milyon TL

2023 yeni projeler toplamı: Trabzon : 149 milyon 800 binTL, Türkiye : 99 milyar 455 milyon 858 bin TL”

Buna göre Trabzon’un 2023 yılında merkezi hükümetten aldığı pay yüzde 0.15 kaldığı görülmektedir.

Günaydın, Güney Çevre Yolu, Yatırım Adası, Tren Yolu projeleris askıya alındığını ifade ederek şöyle devam etti.

“Trabzon’un büyüyüp kalkınabilmesi, üretim ve istihdamının artması ve göçün önlenebilmesi için gerekli ve yeterli yatırımları alamadığı açıkça görülmektedir. Turizm kenti olan Trabzon’a 2023’de yapılacak turizm yatırımı sadece Barma Yaylası’ndaki çevre düzenlemesi için 4 milyon TL’dir. Vaat edilen göletler, yeni destinasyonlar yine sözde kalmıştır.

Artan turizm dolayısıyla ihtiyacı karşılayamayan havalimanına yeni pist ilave edilmesi projesi de sözde kalmaya devam etmektedir. Çünkü 2022 yatırım programına konulan Trabzon Yeni Havalimanı Projesi için alt-üst yapı için toplam 20 bin TL sembolik ödenek konulmuş ve 2022’de hiçbir faaliyet olmamıştır. Aynı şekilde bu proje için 2023 yatırım programına alt-üst yapı yatırım tutarı olarak toplam 20 bin TL sembolik ödenek konulmuştur. Bu proje de sözde kalmaya devam etmektedir.

Güney Çevre Yolu, Yatırım Adası, Tren Yolu projeleri gibi uzun yıllardır hep vaat halinde kalan Trabzon’un vizyon projeleri yine yatırım programında yer almamıştır. Güney Çevre Yoluna ilişkin siyasi açıklamalar ise seçime dönük alışılmış yanıltıcı açıklamalardır.

Çocuk Hastanesi’nin ek ödenekle bitirileceğine ilişkin siyasi açıklamalarda sözde kalmıştır. Zira geçen yıl bitirilemediği gibi bu yılda inşaat için ödenek konulmasına rağmen faaliyete geçmesi için gerekli olan makine ve teçhizat için 2023-2025 yıllarını kapsayan proje için iz ödenek denilen bin liralık ödenek konulmuştur.

Aynı şekilde Hematoloji Hastanesinin etüt-proje(2022-2024) bedeli 1 milyon 10 bin TL için 2023 yatırım programına 10 bin TL ödenek konulmuştur.

Trabzon Şehir Hastanesi’nin durumu ise diğer projelerden faklı olmadığı gibi daha olumsuz bir durumun olduğu da söylenebilir. Nitekim 2020’de başlayıp 2025’de bitirilmesi öngörülen bu hastaneye bugüne kadar 445 milyon 940 bin TL harcama yapılmıştır. 2023 yılı için konulan ödenek ise 604 milyon 751 bin TL’dir. Toplam proje bedelinin sürekli arttığı bu projenin 2025’de bitirilmesi mümkün gözükmemektedir.

Benzer bir iz ödenek uygulaması Konaklar-Pelitli-Yalıncak (2022-2026) 5.10 km’lik yol için 2022’de sadece 1.320 TL ödenek konulmuş ve hiçbir faaliyet yapılmamıştır. 2023 için ise iz ödenek olarak bin lira konulmuştur.

2023 yılı yeni projeleri olarak sınıflandırılan projeler daha çok mevcut hizmetlerin yürütülmesi için yapılması gerekenlerden ibaret olup üretim ve istihdamı artırıcı nitelik taşımamaktadırlar.

Yıllar önce başlatılan projelerde ise durum hiç iç açıcı değildir. Zira 2011 ve 2014’de başlanan projelere ayrılan ödenekler çok cüzi ve bitirilmeleri en erken 2026 gözükmektedir. Şimdiye kadar yapılan toplam harcamalara bakıldığında ise 2026’da da bitirilmeleri zor gözükmektedir. Bu projelerin tamamının ulaştırma alanında olduğunu düşündüğümüzde Trabzon’da henüz ulaşım altyapısı(şimdi olduğu gibi yıllarca ulaştırma bakanı veya karayolları genel müdürlerinin Trabzonlu olmalarına rağmen) belirli bir düzeye ulaştırılamamıştır.

Sonuç olarak, Trabzon yeterli yatırım alamadığı için sürekli geriye gitmiş ve sıradan il haline gelmiştir. İyi kalmak için daha iyi olmak gerekir. Ancak, Trabzon’da daha iyi olmak bir yana iyi kalmak için de bir şeyler yapılmamıştır. Trabzon’un son yıllarda yeterli temsil edilemediği ve sahiplenilmediği dikkate alınırsa geride bırakıldığını ifade etmek yanlış olmayacaktır. Trabzon bu durumu hak etmiyor ve bu gidişe mahkûm ve mecbur değildir. Milletvekilleri Trabzon’u iyi temsil edemediği gibi Trabzonlu olan bakan ve bürokratlar ile katkı yapmaları bir tarafa Türkiye’de yatırımlar Trabzon’a akıyor ve Türkiye’yi Trabzonlular yönetiyor gibi gerçekle alakası olmayan yanlış bir intiba ve mesafeli duruşa neden olmaktadırlar.  Trabzon’un bu makûs talihini tersine çevirmek için önümüzdeki seçimde şahsımız, ilimiz ve ülkemizin refah ve mutluluğunu esas alarak söylemden öteye geçemeyenleri değil Trabzon’un sorunlarını bilen, bunların çözümü için yeterli bilgi ve birikime sahip olan ve bu sorunların çözümüne yönelik eylem planlarına sahip olan kişileri seçip Ankara’ya göndermekle işe başlanması gerekir. Daha sonra Trabzon milletvekilleri, yerel ve merkezi idarenin Trabzon’daki temsilcileri,  akademisyenler, sivil toplum kuruluşları ve yerel basın temsilcilerinden oluşan ve belirli periyotlarla toplanan forumlar düzenlenmeli ve yuvarlak masa toplantıları yapılmalıdır. Esnek bir beyin takımından oluşan bu kişilerin toplantılarına yerel yönetim birimleri veya Ticaret ve Sanayi Odası’nın öncülük etmesi sağlanmalıdır.  Böylece yerelin potansiyeli ve bu potansiyelin harekete geçirilmesi için neler yapılması gerektiği belirlenip merkezi idareye güçlü bir şekilde iletilmeli ve takip edilmelidir. Futbolcumuz Abdülkadir Ömür’ün Cumhurbaşkanı ziyaretinde Yavuz Grup Yolu’nun yapımını gündeme getirmesi ve yapılmasını talep etmesi ilimizin siyasi ve bürokratik temsili ve yönetilmesi açısından mevcut durumumuzu özetleyen bir durumdur. Futbolcumuza bu hassasiyeti için teşekkür ediyorum. Sorun Cumhurbaşkanı’na iletilmesine rağmen 8.5 km’lik yolun sadece 1 km’si asfaltlanmıştır. Geriye kalanı seçime dönük göz boyaması için yapılacak herhalde.  Bakanlar, milletvekilleri, merkezi ve yerel yönetim birimleri ve Karayolları Bölge Müdürlüğü gibi konunun tarafları bu durumdan ders çıkarmadıkları anlaşılmaktadır. Zira 2023’de Trabzon’a yapılacak yeni yatırım tutarı ortadadır. Benzer yol sorunları 18 ilçemizde de bulunmaktadır. Vatandaşımız bu sefer söyleyip yapmayanlara değil söylediğine inanılan ve yapma kapasitesine ve birikimine sahip olanlara dönük tercihte bulunacaktır.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.