Ali Gençtürk: Destekler olmasaydı iflaslar üç katına çıkacaktı

0
8

Ali Gençtürk: Destekler olmasaydı iflaslar üç katına çıkacaktı

Coface Türkiye Genel Müdürü Ali Gençtürk, devletlerin destekleri bu yıl da devam ettirmelerinin çok önemli olduğunu dile getirerek “Bir anda çekerlerse ciddi anlamda sıkıntılar oluşabilir. Gelişen ve gelişmiş ülkelerin bu destekleri yaz aylarına kadar devam ettireceğini düşünüyoruz. Destekler olmasaydı 2020 yılında yaşanan iflasları en az üç katına çıkacaktı, devlet destekleri bizi kurtardı” dedi. Küresel ticaret alacak sigortası şirketi Coface her yıl sektörlere ve ülkelere göre risk barometresi açıklıyor. Pandemi ile geçen ve ticari hayatı da kökten değiştiren 2020 sonrasında 2021 için açıklanan risk barometresi düzensiz bir büyüme fikriyle oluşturuldu. Bazı ülkelerin ve bazı sektörlerin geride kalması pandeminin ise bazı sektörleri ön plana çıkarması beklenen 2021’de ise tıpkı geçen yıl olduğu gibi en kritik nokta devlet destekleri.

Ali Gençtürk
Ali Gençtürk

Coface Türkiye Genel Müdürü Ali Gençtürk, eşit olmayan bir toparlanma yaşanacağını dile getirerek aşının yaygınlaşması ve toplu bağışıklık kazanılmasıyla ekonomilerde yazdan sonra hızlı toparlanma beklenebileceğini kaydetti. Toparlanmaya kadar tüm dünya devletlerinin 2020 Nisan-Mayıs gibi başlattıkları destekleri sürdürmelerinin kritik önemde olduğuna dikkat çeken Gençtürk, şöyle konuştu: “Bir anda çekerlerse ciddi anlamda sıkıntılar oluşabilir. Beklentilerimiz bu yönde değil, gelişen ve gelişmiş ülkelerin bu destekleri yaz aylarına kadar devam ettireceğini düşünüyoruz. Bu destekler olmamış olsaydı 2020 yılında yaşanan iflaslar en az üç katına çıkacaktı. Devlet destekleri bizi kurtardı. 2021’de devamını bekliyoruz.”

Tekstil-giyim sektörü geride kalacak

Dünya ekonomisinin 2020’de yüzde 3,8 küçüldüğünü 2021 yılında ise yüzde 4,3 büyüme yaşanacağını öngördüklerini söyleyen Gençtürk, “Hızlı bir toparlanma elbette. Ama bu büyümeler her ülkeye ve sektöre eşit olarak dağılmayacak. Bazı ülkeler öne çıkacak bazıları geride kalacak, bunun ana sebebi sağlık krizine verilen hızlı tepkiler. Bazı ülkeler daha başarılıydı Türkiye’yi de buna biraz katabiliriz. 2021 yılında aşı temini ve aşılama çalışmalarının ne kadar hızlıca gerçekleştiği de önemli olacak. Bunu iyi yapanlar daha hızlı toparlanacak. Sektör olarak tekstil-giyim, enerji, metal, ulaşım, turizm ve perakende çok hızlı toparlanamayacak, geride kalacaklar. Bunun yanında ilaç, kimya, gıda, enformasyon teknolojileri, gıda perakendesi, ambalaj gibi sürpriz sektörler daha avantajlı olacaklar” dedi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz