Sırrı Eren: Umudumuzu kaybetmeyelim

0
8

Trabzon Sanayici ve İş İnsanları Derneği Başkanı Sırrı Eren: Umudumuzu kaybetmeyelim

Eren “ 2020 yılı Covid-19 salgını sebebiyle hiç kimsenin beklemediği zorluklarla dolu bir yıl oldu. Mart ayından itibaren herkesin planlarını ve hedeflerini değiştirmek zorunda kaldığı, sağlık yönünden dikkatli olmaya çalışırken ekonomik yönden de mağduriyetlerin yaşandığı bir yıl geçirdik. Ülkemiz özellikle başlangıçtaki periyodu sağlık yönünden dünyanın pek çok ülkesine göre daha iyi istatistiklerle geçirse de sürecin uzaması hepimizin maddi ve manevi kayıplarına sebep oldu. Pandeminin başladığı mart ayından bugüne hiç durmadan çalışan ve çok yorulan tüm sağlık çalışanlarımıza teşekkürü bir borç biliyoruz.

Ekonomiyi öteleyemeyiz

Bu süreçte her ne kadar önceliğimiz sağlık olsa da salgının çok önemli bir ekonomik boyutu olduğu da gerçektir. 2020 yılı boyunca şehrimiz için çok değerli olan turizm gelirleri %85’lere varan oranda düşmüş, eğitim yuvaları kapanmıştır. Pek çok işletme geçen yılki cirolarının çok uzağındadır. Devletimiz bu süreçte kısa çalışma ödeneği, KGF destekli krediler, basit usul şirketlere kira desteği, çeşitli vergi ve cezaların yapılandırılması gibi destekler açıklamış olsa da salgının ve etkisinin büyüklüğü bugün hala pek çok işletmeyi zorlamaktadır. Normalleşmenin sağlanamaması sebebiyle devam eden kısıtlamalar iş insanları için yeni destek beklentileri yaratmaktadır. Umut ediyoruz ki aşılamanın başlaması ile birlikte Covid-19 ile mücadelede önemli bir safhaya geçilecek ve normalleşme yolunda çok sevindirici bir noktaya gelinecektir.
TrabzonSİAD olarak tabanın sesini tavana duyurmaya çalıştık
TrabzonSİAD yönetim kurulu olarak 2020 Tabanın sesinin tavanda duyulması adına üyelerimizden ve iş dünyasından gelen talepleri yetkililere ulaştırarak konuların takipçisi olduk. Başta şehrimizi çok ilgilendiren turizm sektörü, hizmet sektörü ve balıkçılık sektörü olmak üzere bizlere ulaşan tüm sektörlere ait talep ve önerileri çözüm mercilerine ilettik. SGK ve vergi borçlarının yapılandırılması gibi süreç içerisinde açıklanan pek çok desteğin de üyelerimizden gelen talepler içerisinde olduğu görülmektedir.
İşletmeler yaşamalı
Ekonomi yönetiminde yaşanan değişiklikler sonrası Merkez Bankası’nın attığı adımların ve 2021 yılı temel para politikası olarak enflasyon ile mücadelenin önümüzdeki dönemde ekonomik toparlanmaya katkı sağlayacağını umut ediyoruz. KDV alacakları, enerji maliyetlerinin düşürülmesi, kasa ve stok düzeltmeleri de iş dünyasının sorun ve talepleri arasındadır. Ayrıca basit usul işletmelere verilen kira desteğinin yanında sanayici ve tüccara da, masa hizmeti veren işletmeler başta olmak üzere, kiralarını ödeyebilmeleri noktasında destek sağlanması işletmelerin varlığını sürdürebilmesi adına gerekliliktir. Pek çok kişi istihdam eden bu tür işletmelerin elektrik ve doğalgaz faturalarının normalleşmeden üç ay sonra yapılandırılma ile tahsil edilmesi bu işletmeleri yaşatmak adına önemlidir. Kapanmaları yerine yaşamalarını sağlayacak destekler ile birlikte bu işletmelerin pandemi sonrası ciroları oldukça artacak, vergilerini ödemenin yanında şehre yeni istihdam fırsatları da yaratacaklardır. Salgının dünya üzerindeki genel tahribatına baktığımızda 2020’nin ilk çeyreğinden sonra finansal piyasalarda olumsuz hareketlilik hızla artmış, gelişmekte olan ülke para birimleri değer kaybederken hızla azalan genel taleple birlikte petrol fiyatları düşmüş, güvenli liman olarak görülen altın ve gümüş fiyatları yükselmiştir. Küresel ticaret zayıflamış, ekonomiler daralmıştır. Pek çok sektörde büyük bir hızla talep azalması yaşanmış ve arz tarafında ise maliyetlerin artması ile sıkıntılar büyümüştür. Her ne kadar salgın bakımından bir gereklilik olsa da seyahat kısıtlamaları ve temas durumunu azaltıcı önlemler sebebiyle turizm ve hizmet sektöründe büyük kayıplar yaşanmıştır. Şehrimiz de bu olumsuz durumdan maalesef oldukça fazla etkilenmiştir.

Yeni döneme hazırlanalım
Bu durgun dönemin şehri ilgilendiren konularda ve turizmin geleceği noktasında bir hazırlık süreci olarak değerlendirilmesi gerektiğine değinen TrabzonSİAD Başkanı Sırrı Eren “Umuyoruz ki aşı süreci sonrası yaşanacak normalleşme ile birlikte yaz sezonuna şehrimizi hazırlamalıyız. Bu sebeple üzerinde çalışılan, şehrimizdeki turizm çalışmalarını tek sekretarya altında toplayacak ve tüm paydaşların görüş ve önerilerini birleştirecek yapı bir an önce hayata geçirilmeli ve bu durgun dönem, turizmdeki ve şehirdeki eksikliklerin giderildiği bir hazırlık sürecine dönüşmelidir. Yaraların sarılacağını umut ediyorum. Erzincan-Gümüşhane-Trabzon demiryolu projeleri açısından da gelişme sağlayacağımız bir yıl olması en büyük temennimizdir. Dijitalleşmenin normalleşme sonrası da önemini yitirmeyeceği, her kurumun ve firmanın bu konuya yatırım yapması gerektiği aşikârdır.
Bugüne kadar açıklanan destekler için başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere hükümetimizin ilgili bakanlarına iş dünyası olarak teşekkürlerimizi arz ediyor, devam eden beklentilerin 2021 yılında cevap bulmasını ümit ediyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz