Prof. Salim Yusuf: İlaç kombinasyonu kalp krizi riskini önemli ölçüde azaltır

0
4

Prof. Salim Yusuf: İlaç kombinasyonu kalp krizi riskini önemli ölçüde azaltır

Kalp krizi, felç ve diğer kardiyovasküler olaylar, tek başına veya aspirin ile alınan, üç tansiyon ilacı ve bir lipit düşürücü ilacı birleştiren bir polipil kullanılarak yüzde 20 ila 40 oranında azaltılabilir.

Daha önce kalp hastalığı veya inme geçirmemiş, ancak orta derecede risk altında olan kişiler üzerinde yapılan uluslararası bir araştırma, polipilin tek başına kalp krizi, felç, revaskülarizasyon prosedürleri (anjiyoplasti veya kalp ameliyatı gibi) veya diğer kardiyovasküler olay riskini yaklaşık yüzde 20 azaltabileceğini buldu yüzde ve polipil ile aspirinin kombinasyonu bu kardiyovasküler olayları yüzde 40’a kadar azaltabilir.

Çalışma, dokuz ülkeden 89 merkezde yürütüldü ve McMaster Üniversitesi ve Hamilton Sağlık Bilimleri ortak enstitüsü olan Nüfus Sağlığı Araştırma Enstitüsü (PHRI) tarafından küresel olarak koordine edildi.

Bu, kalp hastalığını önlemeye yönelik dönüştürücü bir yaklaşımın başlangıcıdır. Araştırmanın eş başkanı ve McMaster Üniversitesi tıp profesörü Salim Yusuf, milyonlarca insanı polipil ve aspirinin etkin kullanımı ile her yıl ciddi kalp hastalığı veya felçten kurtarabiliriz ”dedi.

Yusuf, “Sigarayı bırakmanın yanı sıra, kardiyovasküler hastalık için en değiştirilebilir risk faktörleri yüksek tansiyon ve yüksek kolesteroldür, bu nedenle yerleşik damar hastalığı olan kişilerde değeri kanıtlanmış aspirin ile birlikte bir polipil test etmek istedik” dedi Yusuf. PHRI’nin yönetici direktörü ve Hamilton Health Sciences’da bir kardiyologdur.

Dünya çapında en yaygın ciddi hastalık olan kardiyovasküler hastalıklar, her yıl yaklaşık 18 milyon ölüme neden olurken, bunların yüzde 80’inden fazlası düşük ve orta gelirli ülkelerdedir. Kalp krizi veya felçten iyileşenler de dahil edilirse, dünya çapında 40 milyondan fazla insan her yıl kardiyovasküler olaylardan etkilenmektedir.

Çalışmanın eş baş araştırmacısı ve St. John’s Medical College ve Araştırma Enstitüsü profesörü Prem Pais, “Bir polipil yalnızca etkili olmakla kalmaz, aynı zamanda yaygın olarak kullanılan jenerik ilaçları kullanmaya dayandığından maliyet etkin olabilir” dedi. Bangalore, Hindistan. “Bir polipil, birkaç etkili ilacı tek bir hapta birleştirdiğinden ve günde bir kez alındığından, hastaların kullanımı için uygundur, bu da uyumu iyileştirmesi beklenir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz