İhracatçılara destekler 4.1 milyar liraya çıktı

0
9

2021’de ihracatçılara destekler 4.1 milyar liraya çıktı

İhracatçılara destekler 4.1 milyar liraya çıkarıldı. TİM Başkanı İsmail Gülle, “Pandemiye rağmen 2020 ihracatta rekorlar yılı oldu” dedi.

61 ihracatçı birliği, 27 sektör ile 100 bin ihracatçının tek çatı kuruluşu olan TİM’in paylaştığı verilerde; Genel Ticaret Sistemi’ne (GTS) göre; 2020 Aralık ayında Türkiye’nin ihracatı, pandemi koşullarına rağmen geçtiğimiz yılın aynı ayına göre, yüzde 16 artışla 17 milyar 844 milyon dolara ulaşarak Cumhuriyet tarihinin en yüksek aylık ihracat rakamı oldu.

6 sektör yıllık bazda rekor kırdı: Geçtiğimiz yıl hububat (7 milyar 301 milyon dolar ihracat), mobilya (5 milyar 567 milyon dolar), çimento (3 milyar 760 milyon dolar), yaş meyve sebze (2 milyar 731 milyon dolar), halı (2 milyar 605 milyon dolar), meyve sebze mamulleri (1 milyar 684 milyon dolar) sektörleri yıllık bazda rekor kırdı. 2020 genelinde toplam 23 sektör 1 milyar dolar ihracat rakamını aştı, 25 milyar 549 milyon dolarlık ihracatla otomotiv sektörü liderliğini korurken; 18 milyar 263 milyon dolarla kimyevi maddeler sektörü ikinci, 17 milyar 143 milyon dolarla hazırgiyim sektörü üçüncü oldu. Bu sektörleri çelik, elektrik-elektronik, demir ve demir dışı metaller, makine ve aksamları, hububat, tekstil ve mobilya izledi. 2020’de toplam Covid-19 ürünü ihracatı da yüzde 233 artışla 1.2 milyar dolar olarak gerçekleşti. 17 il tarihlerinin en yüksek ihracat rakamlarına ulaştı.

 

“2020 yılını ihracatta tarihi bir rekor ile kapattık”
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye’nin tüm dünya ile birlikte önemli bir sınav verdiğine ve vermeye de devam ettiğini, süreci mümkün olan en az kayıpla atlatabilmek için devletin, tüm imkanlarını seferber ettiğini, salgının ve belli başlı diğer küresel ve bölgesel faktörlerin gölgesinde bir yılı geride bıraktıklarını, 2020’de dış ticarette önemli bir direnç sergilediklerini, dünya ekonomisinin 2021’de yüzde 5.2 büyüyeceğinin tahmin edildiğini söyledi.
OVP hedefi aşıldı: Pekcan, 2020’de gerçekleştirilen 169.5 milyar dolarlık ihracatla Orta Vadeli Program’da 2020 yılı için hedeflenen 165.9 milyar dolar ihracat hedefinin aşıldığına dikkat çekti: “2020 yılı Aralık ayı ile gelen en yüksek aylık ihracat rekorunun yanında, 2020 yılı son çeyreği itibarıyla 51.2 milyar dolarlık ihracatla en yüksek çeyrek dönem ihracat rekoru da kırılmıştır.”
“2020’de ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 77.3”: Bakan Pekcan, 2020’de ihracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 77.3 iken altın hariç tutulduğunda ise yüzde 85.8 olarak gerçekleştiğini paylaştı.
2020’de ihracat rekoru kırılan 44 ülke: Bakan Pekcan, “2020 yılında ülkelere göre ihracatta, ihracat rekoru kırdığımız 44 ülke bulunmaktadır” dedi. 2020’de 18 bin 123 firmanın ilk kez ihracat yaptığını paylaşan Pekcan, ithalatta; cep telefonu ve tablet gibi elektronik ürünlerin ithalatının artışının etkili olduğunu anlattı.  Salgının tüm dünyada en fazla turizm ve taşımacılık gibi hizmet sektörlerini vurduğunu aktaran Pekcan, tedarik zincirlerinde küreselleşmenin yerini bölgeselleşmenin aldığı ‘adalaşma’ dönemine girildiğini, salgından Türkiye’nin konumunu güçlendirerek çıktığını ifade etti.
Bakan Pekcan, ‘Güçlü İç Ticaret, Güçlü Dış Ticaret’ hedefi doğrultusunda Türkiye’yi ticarette cazibe merkezi haline getirecek projeler geliştireceklerini açıkladı.

“2021 yılında ihracatçılara desteğimizi 4.1 milyar liraya çıkardık”: Bakan Pekcan, ‘e-Ticaret Olarak KOBİ’lerin Yanındayız’ kampanyasından yaklaşık 135 bin KOBİ’nin yararlandığını, 3 bin 761 KOBİ’nin ilk defa e-ticaretle tanıştığını ve KOBİ’lere  vadesinden önce 1.2 milyar lira aktarıldığını paylaşan Pekcan, “2021 yılında ihracatçılara desteğimizi 4.1 milyar liraya çıkardık” dedi ve ihracatçı portföyü içindeki KOBİ oranının yüzde 71 olarak gerçekleştiğini dile getirdi.
İhracatçılara sunulan destekleri “Destek Yönetim Sistemi” ile tek bir çatı altında birleştirdiklerini hatırlatan Pekcan, tüm desteklere e-Devlet aracılığıyla çevrim içi başvuru imkanı sağladıklarını aktardı ve 17 bin 514 ihracatçıya hususi damgalı pasaport temin ettiklerini, e-Ticaret hacminin 2020’nin ilk 6 ayında yüzde 64 arttığını, 139 kooperatife 14.3 milyon lira hibe desteği verildiğini paylaştı. Pekcan, “İngiltere ile ticaretimizin imzalanan yeni STA (serbest ticaret anlaşması) sayesinde daha da gelişmesini umuyoruz” dedi. Pekcan, yüksek teknolojili ihracata ilişkin imkanları daha da artırmak amacıyla serbest bölgelere yeni bir nitelik kazandırdıklarını ve ‘İhtisas Serbest Bölge’ modelini hayata geçirdiklerini, ilk olarak İstanbul İhtisas Serbest Bölgesi’ni belirlediklerini ve 30’u aşkın firmaya ruhsat vererek yeni yatırımların önünü açtıklarını anlattı.
Yurt dışı lojistik merkezler: Pekcan, Türk ürünlerinin rekabetçiliğinin artırılması ve dünya pazarlarına daha kolay ulaşması amacıyla çok önemli bir karar olan “Yurt Dışı Lojistik Merkezlerinin (YDLM) Desteklenmesi Hakkında Karar”ın yayımlandığını anımsatarak, söz konusu Karar uyarınca, ihracatçıların talep ve ihtiyaçları çerçevesinde yurt dışındaki kritik noktalarda kurulacak lojistik merkezlerinin Bakanlıkça desteklenebileceğini kaydetti.

Avrupa Yeşil Mutabakatı: Pekcan, ülkeyi Avrupa Yeşil Mutabakatı (AYM) kapsamında öngörülen değişikliklere hazırlamak ve gerekli uyum çalışmalarını başlatmak üzere, Bakanlığın koordinasyonunda ve ilgili tüm kurumların katılımıyla bakan yardımcısı düzeyinde AYM Çalışma Grubu kurulduğunu anımsatarak,  “Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması’nın Gümrük Birliği kapsamında ticari bir engele dönüşmemesi, AB ve ülkemiz sektörleri arasında işbirliklerinin geliştirilmesi ve ülkemizin AB finansman mekanizmalarına erişimine yönelik beklentilerimiz gündeme getirilmektedir” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz