Şenol Bıyıklı: Bölgemizi Turizm destinasyonu ile taçlandıralım

0
2

Akçaabat’ın akciğerleri: Sırt Aile Tesisleri büyülüyor
İşletme sahibi Şenol Bıyıklı: Bölgemizi Turizm destinasyonu ile taçlandıralım
Akçaabatın akciğerlerinden Akpınar mevkiinde faaliyet gösteren Sırt Aile Tesisleri 1975 yılında doğa harikası olarak kuruldu. Aile işletmeciliği şeklinde kurulan tesis 2005 yılında bu günkü haline kavuştu.
Akçaabat’a 25 km mesafede Akpınar sırtlarında kurulan aynı anda Akçaabat ve Trabzon’u kucaklayan yapısı ile gelenleri adeta büyülüyor.
ekotime.net’e özel açıklamalarda bulunan işletme sahibi Şenol Bıyıklı bmlgenin değerlerinden bahsetti.
Bölgenin tarihinden kısaca bahseden Şenol Bıyıklı “Tesisimizin bulunduğu Akpınar (Ozaysa) mevkii Rus Pontus İmparatorluğu döneminde alış-veriş merkezi idi. Daha açık bir ifade ile Ermenilerle rumların buluşma noktası burası idi. Bölge toplanma merkezi olma özelliği 1961 yılından sonra yavaş yavaş kaybolmaya başladı. Yurt dışına göçlerin başlaması ve halkın şehre inmesiyle bölge özelliği yitirdi. Oysa burada askeri ve orman lojmanları, 3 bakkal 4 kahvehane ve fırınlar faaliyet gösteriyordu” şeklinde konuşan Bıyıklı “Şimdi eskiye dönme zamanıdır” dedi.
Eski günlere dönme kararı alan Şenol-Rasim-Kasım kardeşler 2005 yılında tesisleşme hareketine başlayarak aile işletmeciliğine geçtiklerini belirten Bıyıklı “Kırsalda aile işletmeciliği kaçınılmazdır. Olmazsa olmazdır. Erkekler işletmeciliği üstlenirken eşlerimiz annelerimiz babaannelerimiz lojistik destek vermektedirler. Lahana-marul-maydanoz-salatalık-domates-soğan-turşu gibi ürünler onlar tarafından üretilmekte ve müşterilere sunulmaktadır. 300 ü kapalı olmak üzere toplam 600 kişinin layıkıyle ağırlanmasının ardında yatan en büyük güç işte budur.” Bıyıklı şunları şöyle devam etti:
Saç Kavurma
“Sırt Aile Tesisleri Akçaabatın akciğerlerini oluşturan hakim tepelerden birinde tesisleşmiştir. Tesisimiz bu haliyle bölgede örnektir.
Sınırsız servis sunuyoruz
Buraya geldiğinizde sizi harika bir sofra bekliyor olacak. Zengin mjutfağımızın yanı sıra özellikle “Saç kavurma” özel spesialimizdir. Bunun yanında kuzu pirzola, dana pirzola, Akçaabat köftes, tavuk ürünleri, serpme kahvaltı ve isteğe bağlı çeşit yemeklerini tüketicilerimize sunmaktayız. Yemeğin dışında Sırt Aile Tesilerini tercih edenler doğanın içinde yürüyüş yaparak şellaleyi ziyaret ederek harika bir gün geçirebilirler.
Yol sorunu
Ancak verdiğimiz hizmet bizi memnun etmiyor. Bölgemiz zengin doğal güzelliklerle dolu. Buralardan faydalanamıyoruz. Buraları tanıtamıyoruz. Çünkü maalesef yolumuz yok. Bunun için vekillerimiz hatta bakanlarımızı konunun takipçisi oldular. Neticede yol belli seviyeye kadar geldi. Yol karayolların ağına alınarak bir an önce turizmin geliştirilmesini bekliyoruz. Biliyoruz ki yolun gitmediği yere medeniyet gitmez. Yol sadece turizmin gelişmesi için değil her haliyle gereklidir. Tüm bölgeye şarttır.”
Sektör yeni döneme hazırlanmalı:
Şenol Bıyıklı yol sorunundan sonra Akçaabat’ta turizm patlaması yaşanacağını savunurak ‘Gerekli önlemlerin şimdiden alınması gerekiyor’ dedi.
Bölgede turizmin gelişmesi için işletme sahiplerinin Valilik koordinasyonunda Turizm il müdürlüğü tarafından hizmet içi eğitim seminerleri verilmesi gerekiyor. İşletme sahipleride bu seferberliğe hazır olmaları gerekiyor. Hem seferberlik hemde bölgemize gelen ziyaretçilerin istek ve taleplerine göre alınacak tedbirlerle iyi bir turizm sezonun geçirebilir.
Uçarsu Şellalesi
Şenol Bıyıklı bölgenin doğal güzelliklerinin göz ardı edilmemesi gerektiğne dikkat çekerek şunları söyledi.
“Bölgemizin böylesine ilgi görmesinin nedeni Uçarsu Şellalesidir. Şellaleye ulaşmak için yapılacak yürüyüş yolu ve gölet sayesinde ilk sene 60 bin ikinci sene ise 130 bin turist ağırlayabileceğiz. Yanı sıra şellaleye hakim alanda cam seyir terası, piknik alanları, otel ve restaurantlar yapılarak bölgenin tam bir cazibe merkezi haline gelecektir. Büyük ve önemli projedir. Çok önemsiyorum. Projeyi Büyükşehir belediyesi ile gerçekleştirebiliriz. Gerçekleştireceğimiz proje ile bölgemize gelen turist sayısının Uzungöl’ü ziyaret edenlerin sayısını geçeceğini iddia ediyorum.
Bunun için tek eksiğimiz Yol. Yol çalışmalarının tamamlanmasından sonra Sera Gölü’nden buraya ulaşmanın süresi 20 dakikaya düşecektir.
Buna ekleyebileceğimiz bir projemiz daha var.
Turizm Destinasyonu
Akçaabat’ın turizm haritalarında yer alan turizm destinasyonuna göre: yapılacak teleferik ile ilk olarak Orta Mahalle ve Sivriburan’a çıkacaksınız. Sonra karayolu ile Sivriburun-Hıdırnebi-Çal Mağarası-Haçka Yaylası-Kayabaşı Yaylası-Kurtdüzü (Taşlıoba) Simba Göleti (Uçarsu Şellalesi) ve Sırt Tesisleri. Mola verildikten sora Mehmet Ağa Çayırı-Ayena Tepesi ve son olarakta Sera Gölü. Bu bir destinasyondur. Bu destinasyon 2-3 günlük bir programdır. Bu tur sonucu Akçaabat çok daha tanınacak ve doğal güzelliklerimiz dünyaya daha çok servis edilecektir. Tur proğramı için yetkililer şimdiden çalışmalarına başladılar. Örneğin ben. Tesis alanım içerisinde 21 adet tek ve ailelere uygun 6 daire tipi konaklama tesis çalışmalarım devam etmektedir. Bölgedeki diğer arkadaşlarımında bu konuda çalışmaları olduğunu biliyorum.
Biliyorum ki turizm alanında yatırımlar tamamlandığında istihdama topyekün önemli katkı sağlayacağız. İstihdamın artmasıyla işsizlik azalacak. Bizde bundan mutluluk duyacağız.
Çünkü turizm bölgemizin sanayisidir. ”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz