Keresteciler sitesi istiyor

0
2

Keresteciler sitesi istiyor
Akçaabat kerestecilerin derdi büyük. Site istiyorlar. Site konusunda görüşlerini aktaran yetkililer ekotime.net’e şunları söylediler.
“Orman ürünleri sektöründe faaliyet gösteren esnaflar bu günlerde oldukça dertliyiz. Akçaabat’ta mahalle aralarında faaliyet gösteriyoruz. Buralarda olmak iş alanlarımızı kısıtlıyor. Mesai gerekiyor, sessizzlik gerekiyor, depolama-yükleme gerekiyor. Bunları karşılama için ne paramız ne alanımız yede imkanımız var. Netice olarak bizim daha geniş alanlara yani ‘site’ ye ihtiyacımız var. Bunun için her kesten destek bekliyoruz. Belediyenin yer göstermesini bekliyoruz.
Beklentilerden birisi de sektörün kendi içinde denetimi sağlayabilmesi. Keresteciler Sitesi ile hem piyasanın düzenleneceği hem de vatandaşın fiyat ve kalite açısından mağdur edilmesinin önlenecektir.
En büyük sıkıntımız yerle ilgili. Bizim de Akçaabatta bir sitemizin olması lazım. Kereste imalatçılarının belirli bir yerde toparlanması gerekiyor. Bunun birçok yararı olacak. Hem her köşede bir keresteci olmaz. Sonuçta da dürüst çalışan imalatçı bunlarla rekabet edemiyor. Yerle ilgili birkaç kez başvuruda bulunduk ama ne yazık ki sesimizi duyuramıyoruz. Ben keresteyi Orman İşletmesi’nden, devletten alıyorum. Alırken yüzde 18 KDV veriyorum. Karşımızda KDV’siz mal satan, 120 dolara tomruk ithal edip 60 dolar fatura kesen, vergisini ödemeyen bir kesim var.
Keresteciler olarak geniş bir alanda, fabrika şeklinde çalışabileceğimiz bir siteye ihtiyacımız var. Sitemiz olursa hem sanayi olarak daha büyük kapasitelerde çalışma imkanımız olur, hem de keresteciler sitesi olarak sesimizi daha çok duyurabiliriz. Akçaabat küçük bir kent, ama 10 adet imalatçı firma var.
Öte yandan piyasada satılan kerestenin yüzde 80’den fazlası ithal. Bizim sattıklarımızın da çoğu ithal. İthal kereste yerliye göre daha kolay işleniyor, daha yumuşak ve dekoratif. Fırınlanarak veya fırınlanmadan satılıyor. Ama biz bu imkandan yoksunuz.
O yüzden beklentimiz büyük. Belediyeden belli olan Düzköy vadisinde ki alanın tahsisini bekliyoruz. Sanayi sitelerinin olduğu yeri. Bizler ilçe ekonomisine sağladığımız katkının daha fazlasını sağlamak için site istiyoruz. Keresteciler olarak bugün bakmakla yükümlü olduğumuz 500 lik kişilik orduyu kısa zamanda binlere ikibinlere çıkaracak potansiyele sahibiz. Faaliyet gösterdiğimiz 300-500 m2 alanlar ise 2 dönüm olacaktır. Ayrıca bizler ürünleri ham halde satıyoruz. Site sayesinde ağaç her türlü işlemeye sahip olacaktır. Buharlaştırma, ilaçlama sistemle fırın ve kurutma sistemleri ilçemize kazandırılacaktır. Hatta ihracat bile yapar hale geleceğiz. Bu tüm kerestecilerimizin derdidir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz