Hacısalihoğlu: Tek çözüm KOOPERATİFLEŞME dir

0
6

Cumhuriyet Halk Partisi Trabzon İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu:
Tek çözüm KOOPERATİFLEŞME dir
ekotime.net’e açıklamalarda bulunan Cumhuriyet Halk Partisi Trabzon İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu geleceğin ‘kooperatifleşme ’de yattığını belirterek geri neyimiz kaldı dedi.
Başkan şöyle konuştu:
“Yaklaşık 130 bin nüfusu ile Trabzon’un en büyük ilçesi Akçaabat, bundan yıllar önce onlarca değişik marka ile anılırken bugün sadece ‘KÖFTE’ si kaldı.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Trabzon İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu,markalar arasında tütün, Sebatspor, zeytin gibi ürünlerle adını dünyaya tanıtan ilçenin eski günlerini aradığını söyledi. “Sanki Akçaabatın üzerine ölü toprağı serpilmiş” ifadelerini kullanan başkan Hacısalihoğlu tek kurtuluşun kooperatifleşmede olduğunu anlattı.
Trabzon başta olmak üzere tüm ilçelerimizde sanayileşmeden söz etmemiz mümkün değildir.
Kocaeli-Sakarya-Kayseri ve Adana illerinde yaşanan sanayileşmeyi gıpta ile izliyoruz.
Biz sanayileşemiyoruz diye dünya ile entegre olamayacak mıyız?. Olacağız tabii…
KOPERATİFLEŞME ile. Kooperatifleşmeyide devlet eliyle…Ar-Ge projeleri ile…
Bölgemiz kooperatifleşme hareketlerine oldukça uzaktır. Oysa sanayileşemeyen bölgemizin tek kurtuluşu kooperatifleşme hareketi olduğunu söylemek istiyorum.
Koooperatifleşme Akçaabat ilçemize büyük ivme kazandıracaktır.
Bunun için sizlere basit ve kolay projeden bahsetmek istiyorum.
Şöyle ki…
Çevrenizde ki discount marketle bakın. Onlarca hazır gıda markalarını paketlenmiş haliyle görürsünüz. Gördüğünüz ürünlerin pek çoğu Akçaabat’ta yetişmiyor mu? yetişiyor ama…
Şimdi madalyonu ters çevirelim. Akçaabat gerek yüzölçümü ve gerekse nüfusu bakımından Trabzon’un en büyük ilçesidir.
İlçemizde zengin topraklara sahibiz. Ancak topraklarımızın pek çoğu maalesef işletilmektedir. Şimdi ürünlerle – arsaları buluşturma zamanı gelmiştir.
Tarlalarımızı üretime açalım
Öncelikle devlet eli ile tarımsal faaliyet adı altında koooperatif kuracağız. Kooperatif eliyle tüm arsa sahipleri ziyaret edilerek belirlenen ürünlerin üretilmesi sağlanacak. Böylece arsalarımız kurtaracağız. Arsalarımızı üretime açacağız.
Hazır gıda firması
Ardından sıra ürünleri değerlendirecek firmanın kurulmasına geliyor. Devlet eliyle uygun arsa tahsis edilecek. Firmaların kuruluş yapılarına baktığımızda, firmalar ürün aldıkları yerlere fabrikalarını kuruyorlar. İşte Akçaabat bu alanda ikinci değerlendirme alanı olarak görünüyor.
Proje saat gibi işleyecek
İki önemli sorun giderildikten sonra projenin saat gibi işlediğini göreceğiz.
Ürün üretiliyor, kooperatif kuruldu. Şimdi üreticinin elinde ürünlerin alınmasına geldi. Bu noktada istihdam gündeme geliyor. Tarladan ürünler toplanacak. Fabrikaya getirilecek. Fabrikada ürünler yıkanacak, kesilecek, haşlanacak, kurutulacak, paketlenecek ve sevk edilecek.
İthalat önlenecek
Böylece ithal ettiğimiz mısır, fasülye, lahana gibi ürünlerimizi kendimiz yetiştireceğiz. İthal kapısını kapatacağız. Vatandaşlarımızı tarlalarla üretimle barıştıracağız. Köyleri boşaltan vatandaşlarımızın tarlalarını atıl tutmalarını anlamak mümkün değildir.
Kooperatifleşemeye başlayalım
Bunları tamamladıktan sonra kuracağımız kooperatifi Akçaabat Belediyesine devredelim. Devlet eliyle kooperatif çalışmalarını destekleyelim. Kooperatif aracılığı ile tarlalarımızı sürdürülebilir hale getirelim. Festivaller düzenleyelim. Buna ihtiyacımız var. Bir an önce Kooperatifleşmeye başlayalım.
Turizmde kooperatifleşmeyi başlatalım
Akçaabat’ımızın zengin tarım arazilerinin yanı sıra yine aynı şekilde zengin yaylalarımızda mevcuttur. Kooperatifleşmeyi turizimede kazandırabiliriz.
Örnek Kayabaşı Yaylası: Yaylada kooperatif aracılığı ile kurulacak market ile Akçaabat’ta yetişen ürünlerimiz sağlıklı ve ambalajlı biçimde tüketicilerin hizmetine sunulabilir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz