Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kademeli normalleşme sürecini başlatıyoruz

0
5

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kademeli normalleşme sürecini başlatıyoruz
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mart ayı itibarıyla kademeli normalleşme sürecinin başlatılacağını açıkladı.
Yaklaşık 3 saat süren kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İllerimizi vaka, aşı oranları gibi kriterlere göre düşük, orta, yüksek, çok yüksek riskli olarak sınıflandıracağız. Normalleşme takvimini de buna göre yürüteceğiz” açıklamasında bulundu.
Bakanlığın belirlediği kriterlere göre illerin 4 gruba ayrılacağını belirten Erdoğan, mart başı itibarıyla kademeli normalleşme sürecinin başlatılacağını ve uzaktan eğitimle faaliyetlerine devam eden öğrencilerin durumunun, illerdeki vaka sayısına göre değerlendirileceğini açıkladı.
Erdoğan, hafta sonu uygulamasından başlayarak sokağa çıkma sınırlamasınının illerdeki vaka, aşılama ve diğer kriterlere göre aşamalı şekilde kaldırılacağını duyururken, restoran, kafe, kıraathane ve benzeri esnafı rahatlatacak adımların yol haritasının önümüzdeki günlerde açıklanacağını bildirdi.
Öte yandan Erdoğan, kısa çalışma ödeneğinin son kez mart sonuna kadar uzatıldığını açıkladı.
Gübre desteği 2 katına çıkarıldı
Gübre desteklerinin yüzde 100 artışla 2 katına çıkarıldığını belirten Erdoğan, “Buğday, arpa, çavdar, yulaf gibi hububat ürünlerinde dekara 8 lira olan desteği 16 liraya yükseltiyoruz. Organik ve organomineral gübre kullanan üreticilerimize ise ilave olarak dekara 10 lira olan destekleme ödemesini 20 liraya yükseltiyoruz” ifadelerini kullandı.
Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:
Kabine toplantımızda güvenlikten sağlığa, ülkemizin gündemindeki tüm meseleleri değerlendirdik. Irak’ın kuzeyindeki Gara bölgesine yapılan harekatla ilgili ayrıntılar üzerinde de durduk.
Türkiye’ye terörden darbeye her yöntemi kullanarak diz çöktürmeye çalışanlara karşı milletimiz, istiklaline ve istikbaline canı pahasına sahip çıkarak tarihi bir ders vermiştir.
“Etkisiz hale getirilen terörist sayısı 17 bin 750’yi buldu”
Temmuz 2015’ten bugüne kadar sınırlarımız içinde ve dışında yürütülen operasyonlarda verdiğimiz şehit sayısı 401’i asker, 443’ü jandarma, 299’u polis, 116’sı güvenlik korucusu olmak üzere 1259’dur. Yurt içinde 6 bin, yurt dışında 6 bin 900 olmak üzere toplam 12 bin 900’ün üzerinde terörist imha edilmiştir. Etkisiz hale getirilen terörist sayısı 17 bin 750’yi buldu.
Terör örgütünün yıllarca uğraşarak kurduğu kadronun önemli bölümü 5 yıllık süreçte büyük ölçüde bertaraf edilmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz