Çiftçiye destek olması gerekenler dünyadan bihaberler!

0
5

MHP milletvekillerinden tarım eleştirisi: Çiftçiye destek olması gerekenler dünyadan bihaberler!

Tarımda uygulanan yanlış politikalara MHP’den de tepki gelmeye başladı. MHP milletvekilleri TBMM Genel Kurulunda yaptıkları konuşmalarda gübre fiyatlarındaki artışa dikkat çekerek, çiftçi borçlarının yapılandırılması konusunda gerekli adımların biran önce atılmasını istediler. MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek ve MHP Malatya Milletvekili Mehmet Fendoğlu, TBMM Genel Kurulu’nda yaptıkları konuşmalarda, tarımda uygulanan yanlış politikalara dikkat çektiler.

MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, tarımsal üretim girdisi artışının önemli kısmını oluşturan gübre fiyatına yapılan zamlara tepki gösterdi. MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, gübre fiyatlarındaki artışın sadece çiftçileri değil tüm ekonomiyi etkilediğini belirterek, Tarım Bakanlığı yetkililerinin gübre fiyatı artışlarına ürettiği mazeretlerin geçersiz olduğunu söyledi.

GÜBRE FİYATLARINDA ARTIŞ TÜM EKONOMİYİ KÖTÜ ETKİLİYOR

Gübre fiyatlarındaki artışın çiftçilere ve ekonomiye olan kötü etkisine dikkat çeken MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, ”Tarımsal üretim girdilerinin önemli bir kısmını oluşturan gübre son bir yıl içinde yüzde 50’nin üzerinde zamlanmıştır. Gübre fiyatlarındaki bu artış, çiftçinin üretimine sekte vurmasının yanı sıra gıda fiyatlarında ve gıda enflasyonunda aşırı artışa sebep olacaktır.” dedi.

TARIM BAKANLIĞI YETKİLİLERİNİN ÜRETTİĞİ MAZERETLER GEÇERSİZDİR

MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, ”Tarım Bakanlığı yetkililerinin gübre üreticileriyle yaptığı toplantıda sanayicinin haklı serzenişlerinin yanı sıra geçerli olmayacak mazeretleri tüm kamuoyu tarafından takip edilmektedir. Bu mazeretlerin başında gelen döviz kuru artışı tamamen geçersizdir. Zira geçen yıldan bu yıla kadar dövizdeki artış yüzde 20’yken gübre fiyatlarındaki artış yüzde 50’nin üzerindedir. Petrol fiyatlarıysa varil fiyatında artış bir yana yıl içinde düşüşler yaşanmıştır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz