DÜNYA Düzenleme Tarihi : 02 Ocak 2021 09:07 Haber Girişi : 02 Ocak 2021 09:08

Zorlu bir yıl oldu

Zorlu bir yıl oldu

Boris Johnson: Sıkıntılı bir yıl geride kaldı...

Kriz içinde, kutlama olmadan: Birleşik Krallık sonunda AB devrine son verdi 

Brexit referandumundan 4 yıl 27 hafta sonra geçiş döneminin sona ermesiyle Birleşik Krallık, Avrupa Birliği'nin yörüngesinden tamamıyla ayrıldı. Yıllar süren ve iki başbakanın istifasına yol açan, tartışmalı, karmaşık ve sancılı Brexit sürecinin sonu sessizce geldi. Brexit sürecinin kaderini belirlemekte belki de en önemli rolü oynayan isim olan Britanya Başbakanı Boris Johnson, yeni yıl mesajında neredeyse hiç Brexit'ten söz etmedi ve pandemiye odaklandı.

Britanya, Ocak 2020'de resmen AB'den ayrılsa da, geçiş dönemi nedeniyle birçok etki 2021'e kadar ertelenmişti. Cuma sabahı itibariyle Britanya'da hem vatandaşlar hem de işletmeler turizmden başka bir ülkede yaşamak için gerekenlere, seyahatten, ticarete birçok farklı yönde yeni düzenlemelerle karşı karşıya kalacak. 

Bazı İngiliz basını bu olayı tüm dünyaya duyururken olumlu mesajlar kullandılar. Gazeteler şunları yazdılar:

The Times | Johnson Britanya'nın "harika" geleceğini kutladı

The Guardian gazetesi Johnson'ın yeni yıl konuşmasının zaman zaman "kasvetli" olduğunu belirtirken The Times, Başbakan'ın mesajını "iyimser" olarak nitelendirdi. Johnson, Britanya'nın tarihinin "harika" bir noktasında olduğunu söyledi ve Brexit'in kendilerine sundukları imkanları kullanacaklarına dair söz verdi.  Johnson, Britanya'yı bir "bilim süper gücü" yapacaklarını söyledi. Johnson yeni yıl mesajında ülkede geliştirilen Oxford/AstraZeneca aşısına dikkat çekerek, bu gelişmenin "Birleşik Krallık'ın bazı şeyleri farklı yapma özgürlüğü olduğunu, hatta gerekirse AB'deki dostlarından daha iyi yapabileceğini" gösterdiğini ifade etti. "Bu ülkemiz için inanılmaz bir an" diyen Johnson, "Artık özgürlüğe sahibiz, bununla ne yapacağımızı belirlemek bizim elimizde" dedi.