FİNANS Düzenleme Tarihi : 20 Kasım 2020 08:47 Haber Girişi : 20 Kasım 2020 08:47

Yeni gün

Yeni gün

Yeni günün başlangıcında, piyasalar ve ekonomi gündemine dair öne çıkan başlıklar...

Merkez Bankasının piyasa beklentileri doğrultusunda 475 baz puan faiz artırımı sonrası piyasalar haftanın son gününe daha sakin bir seyirde giriyor.  Bugün tüketici güven endeksi verilerini bekleyen yurt içi piyasalarda, döviz kurları dün çekildikleri seviyeyi koruyor. Faiz kararına kadar 7,70'lerde seyreden dolar/TL, 7,53 seviyelerine kadar çekilmişti. Bu sabah da dolar 7,54-7,55 seviyelerinden el değiştiriyor. Dün 9 liranın altına inen Euro/TL, bugün de 8,97-8,98 arasında  değerleniyor.

Yurt dışı: Son günlerde aşı iyimserliğiyle hareke eden piyasalarda haftanın son işlem gününde yönsüz bir seyir yaşanıyor. Dün ABD borsalarının artıda kapatmasının ardından bugün ABD vadelilerinde karışık bir görünüm var. Asya borsalarında ise Çin'in faiz kararı ve Japonya çekirdek enflasyon verisi takip edildi. Asya borsalarında sınırlı hareketlerin görüldüğü karışık bir tablo dikkat çekiyor.

Altın ve petrol: Aşı ve artan vaka haber akışları arasında sıkışan piyasaların etkisiyle altın ve petrolde yatay hareketler sürüyor.  Altını ons fiyatı 1.870 doların hemen altında işlem görüyor. Brent petrolün varili de 44,20 dolarda...

DÜNYADAN GELİŞMELER

Trump'ın seçimlerle ilgili açtığı üç dava reddedildi, 

3 Kasım'daki ABD Başkanlık seçiminin ardından hile yapıldığı iddialarıyla çeşitli eyaletlerde başvuruda bulunan Başkan Donald Trump'ın dava talepleri reddedildi. Küçük bir oy farkıyla Demokrat aday Joe Biden'ın kazandığı Georgia eyaletindeki yeniden sayım da sonuçlandı. Buna göre eyalette oy sayımında bir hata olmadığı ve kazananın Biden olduğu kesinleşti.

Çin üst üste 7. kez faize dokunmadı

Çin Merkez Bankası(PBOC) üst üste 7. ayda da faize dokunmadı. Buna göre faiz oranları 1 yıl vadeli için yüzde 3,85, 5 yıl vade için yüzde 4,65 olarak uygulanmaya devam edecek. Piyasa beklentisi de faizin değişmeyeceği yönündeydi.

Japonya'da enflasyon beklentilere paralel geldi

Japonya'da çekirdek enflasyon beklentilere paralel bir şekilde düşüşünü sürdürdü. Taze gıda hariç tüketici fiyatları Ekim'de yıllık yüzde 0,7 azaldı. Piyasalarda da beklenti çekirdek enflasyondaki düşüşün yüzde 0,7 olarak kalacağı yönündeydi.