TARIM Düzenleme Tarihi : 22 Ekim 2020 07:29 Haber Girişi : 22 Ekim 2020 07:31

Yeme yüzde 64 zam, çiğ süte  ‘0’ zam

Yeme yüzde 64 zam, çiğ süte  ‘0’ zam

Sütün kralı

‘Sütün kahramanı’ yalnız bırkıldı

Yeme yüzde 64 zam, çiğ süte  ‘0’ zam

Üreticinin sesi olmak için

Kahramanmaraş’tan traktörüyle Ankara’ya gelmek isteyen ancak trajikomik bir şekilde gözündeki kızarıklık gerekçe gösterilerek ehliyetine el konulan Yakup Konan, üreticilerden büyük takdir topladı. Sosyal medya hesaplarından Konan’a destek mesajları yağarken, Kahramanmaraş milletvekilleri, ziraat odası ve üretici birlik başkanları bu duruma karşı duyursız kalmayı tercih etti. 

Geçmiş Olsun Bile Diyemediler!

Süt üretici Yakup Konan’ın 16 Ekim Dünya Gıda gününde üreticilerin sorunlarına yönelik farkındalık oluşturmak için traktörüyle çıktığı yoldan geri döndürülmesi Türkiye’de gündem olurken, Kahramanmaraşlı milletvekilleri ile üretici birlik başkanlarının buna duyarsız kalması tepki çekti. Kahramanmaraş milletvekilleri ve çiftçi örgütleri Konan'a bırakın destek açıklamasını, arayarak geçmiş olsun dileğinde bile bulunmadılar.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: Yakup Konan'ın Gözlerinden Öpüyorum

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, süt üreticisinin perişan vaziyette olduğunu belirterek, "Adamlar ineklerini kesmeye götürecekler" tepkisinde bulundu. Kılıçdaroğlu, “Süt üreticileri gerçekten perişan vaziyetteler. Bakınız son 11 ayda yem hammaddesine gelen zam yüzde 64. Yüzde 64 zam geliyor. Süt yemine gelen zam yüzde 48. Besin yemine gelen zam yüzde 44. Peki çiğ süt alım fiyatı değişti mi? Değişmedi” dedi. 

Sonra Kahramanmaraş'tan Yakup Konan’ı gözlerinden öpüyorum. Biniyor traktörüne, diyor ki, "Ankara'ya gideceğim, perişan ettiler bunlar bizi." Polis çeviriyor yolda, jandarma çeviriyor; ehliyeti ver, ruhsatı ver vesaire. Tamam ehliyeti, ruhsatı alıyorlar, her şey tamam. Her şey tamam ama izin vermiyorlar, belki vazgeçer, gider diyorlar. Vazgeçmiyor, 2 saat bekliyor, "2 saat beklerim" diyor. Sonra bir karar alıyorlar. Jandarma: "Efendim bunun gözlerinde kızarıklık var. Bir de elleri titriyor. Sen bu traktörü kullanamazsın." Gözaltına alıp gönderiyorlar. Geldiğimiz hal budur arkadaşlar. Süt üreticisi bu çiftçiyi yürekten kutlamak lazım, bütün çiftçilerin dertlerini dile getirdi diye"

 

1 vekil kutladı

Yakup Konan’ı sadece Ak Parti Aydın Milletvekili Metin Yavuz ile Türkiye Tarım Hayvancılık ve Arıcılık Platformu Başkanı Mustafa Sarıoğlu arayarak geçmiş olsun dileklerini ilettiler. Kahramanmaraş’ta 6 Ak Parti’den 1 CHP’den ve 1 tane de MHP’den olmak üzere 8 milletvekili bulunurken, 8 milletvekilinin de illerinde yaşanan ve üreticilerin en önemli bir sorununa karşı duyarsız kalması anlamlı bulundu. Ziraat odaları başta olmak üzere üretici birliklerinin de bu eyleme karşı duyarsız kalması, "Kimin çiftçi örgütüsünüz?" eleştirilerini gündeme getirdi.