TARIM Düzenleme Tarihi : 17 Ekim 2020 10:03 Haber Girişi : 17 Ekim 2020 10:07

Van’da Hayvancılık 100 Bin Lira Faizsiz Kredi Desteğiyle Canlandırılacak

Van’da Hayvancılık 100 Bin Lira Faizsiz Kredi Desteğiyle Canlandırılacak

Van’da Hayvancılık 100 Bin Lira Faizsiz Kredi Desteğiyle Canlandırılacak

Bakan Pakdemirli: Tarım ve Orman Bakanlığı destekliyor

Van’da 1990’lı yıllarda terör örgütü PKK’nın baskıları nedeniyle boşaltılan kırsal mahallelerin eski canlılığına kavuşturulması ve küçükbaş hayvan varlığının artırılması amacıyla başlatılan “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” projesi kapsamında, üreticilere 100 bin lira faizsiz kredi desteği verilecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığının desteklediği, Valilik ve Ziraat Bankası iş birliğiyle uygulanan projeyle ilk etapta kentte potansiyeli yüksek koyun ırkları ve bunları yetiştiren damızlık işletmeler tespit edilecek, ardından projeden yararlanmak isteyenlerin başvuruları alınacak.

Halihazırda koyun yetiştiriciliği yapan üreticilerin sürülerinin 100 baş ve üzerine çıkarılmasının hedeflendiği projeyle, köyden kente göç edenlerin tekrar doğdukları topraklara dönmeleri de teşvik edilecek.

Küçükbaş hayvan varlığı bakımından Türkiye’de ilk sıralarda yer alan Van’da, güvenlik güçlerince terörden arındırılan kırsal mahalle, yayla ve meraların yeniden hayvancılıkla canlandırılmasının planlandığı proje sayesinde hayvan varlığının da 5 milyona çıkarılması hedefleniyor.