DÜNYA Haber Girişi : 13 Ocak 2021 07:36

Trump gitti işler açıldı.

Trump gitti işler açıldı.

Kuru yükte rekorlar geliyor!

Trump gitti işler açıldı.

Küresel ekonominin öncü göstergelerinden Baltık Kuru Yük Endeksi, 2009 krizi sonrasında ilk kez ocak ayı rekorunu kırdı. Endeks bir haftada yüzde 37 yükseldi.

Küresel ekonominin öncü göstergelerinden Baltık Kuru Yük Endeksi’nde (Baltic Dry Index-BDI) tarihi bir hareket yaşanıyor. BDI, 10 yıldan uzun süredir ilk kez ocak ayında hızlı yükselişe geçti. Endeks, son bir haftada yüzde 35'e yakın artarak bin 850’ye dayandı. Uzmanların verdiği bilgiye göre, imalat sanayiinde ekonomiye yönelik beklentiler arttı, satın almacılar siparişlerini hızlandırdı. Emtia fiyatlarındaki yükseliş de BDI’deki artışta etkili oldu, sanayide stoklama eğilimi başladı. Öte yandan, ABD Başkanı Trump’ın gidişinin de piyasalara olumlu yansıdığı ifade ediliyor.

En büyük sıçrama yaşandı

2021’e bin 350 puanla başlayan Baltık Kuru Yük Endeksi, geçen hafta hızlı bir yükseliş trendine girdi. Özellikle geçen perşembe günü yaşanan hareket sonrası endeks geçen haftayı bin 600 puanda kapattı. Böylece 16 Ekim’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Yabancı brokerlar bu yükselişi ‘çılgın parti’ olarak tanımladı. BDI’deki artış bu hafta itibariyle hızlandı. Endeks sadece bir günde 160 puana yakın artış göstererek pazartesi bin 761 puana ulaştı. Küresel ekonomiye dair olumlu sinyaller veren bu gelişmenin en çarpıcı yanı ise endeksin, yaklaşık 10 yıldır ilk kez ocak ayında yükselişe geçmiş olması. Bundan önceki yıllarda BDI, aralık ortasından şubat ortasına kadar hep düşüş eğiliminde oldu ya da çok az artış yaşandı. Noel tatilini de kapsayan bu dönem, sektörde ‘ölü sezon’ olarak değerlendiriliyordu.

Yatırım malı siparişi arttı

Denizcilik sektörünün duayenlerinden ekonomist Harun Şişmanyazıcı, Baltık Kuru Yük Endeksi’ndeki yükselişin imalat sanayisinin beklentilerinin olumlu olduğuna işaret ettiğini ifade ederek, “İmalat sanayicisi 2021’den umutlu. Yatırım mallarına yönelik yeni siparişler fazla. Sanayide kapasite artırımı ve yatırım artıyor. ABD, Çin, Japonya’da PMI endeksleri yükseliyor. Öte yandan emtia fiyatları artıyor. Fiyatların daha da yükseleceği öngörüsü ile stok yapılıyor. Ayrıca, salgın nedeniyle tedarik zincirinde yeniden aksama yaşanabileceği endişesiyle de fazla stoklu gidiyorlar” dedi. Şişmanyazıcı, son tüketicide talebin henüz o kadar artmadığına dikkat çekerek, “Sadece gıda gibi bazı ürünlerde talep artıyor. Gıda fiyatları yükseliyor. 2021’de önemli gündemlerden biri de bu olacak” dedi.

Trump’ın gidişi piyasaları rahatlattı

Kuru yük brokerlerinden Marvel Denizcilik Yönetim Kurulu Başkanı Levent Karaçelik, BDI’de diğer yıllardan farklı olarak ocak ayında yukarı yönlü bir hareket yaşanmasında aşının bulunmasının önemli bir etkisi olduğunu söyledi. Karaçelik, “2020’de tüm ülkeler ithalatı kısmıştı. Aşının bulunması ve doların düşüşü ile ekstra bir hareketlilik başladı” dedi. Karaçelik ayrıca, ABD Başkanı Donald Trump’ın gidişinin Çin’in daha iyimser olmasını sağladığını, bunun da piyasalara olumlu yansıdığını belirtti. Türkiye Armatörler Birliği Başkan Yardımcısı Cihan Ergenç de Trump’ın gidişinin küresel ticarette beklentileri artırdığını söyledi. Ergenç, “Dünyanın iyi ve sağduyulu liderlere ihtiyacı var. Dolayısıyla Trump’ın gidişi tüm dünyaya rahat bir nefes aldırdı. Bunun da piyasaya olumlu yansıyacağını düşünüyorum” dedi.

Etiketler : Kuru yük