FİNANS Haber Girişi : 11 Ocak 2021 06:18

TL ye dönüş

TL ye dönüş

Finans devleri TL nin değerini anladı!

Dünyada pandemi tüm hızıyla devam ederken Türkiye emin adımlarla salgını atlatmanın peşinde.

Uyguladığı ekonomik kararlarla Türkiye’nin sağlam bir liman olduğu mesajı veren piyasalar bu kezde yabancı yatırımcılarının desteğini aldı.

İşte 2021 yılında Tl ye sahip çıkan kuruluşların açıklamaları:

Piyasalardaki normalleşme adımları ve ekonomi yönetiminin piyasa dostu yaklaşımının desteğiyle Türk varlıklarında yabancı ilgisi artmaya devam ediyor. Kasım ayı başından bu yana hisse senedi ve tahvil piyasasına girişler sürerken uluslararası finans kuruluşlarından Türk Lirası'na yönelik yatırım tavsiyeleri de peş peşe geliyor.

Goldman Sachs'ın 4 önerisinden biri TL'de uzun pozisyon

Goldman Sachs'ın, gelişen ülke varlıklarındaki yükselişin tepe noktalara yaklaştığını düşünen yatırımcılara bulunduğu dört öneriden biri Türk Lirası'nda uzun pozisyon açılması oldu. Raporda, “Türk lirası yıllıklandırılmış olarak yüzde 15 carry getirisi ve küresel piyasalarla düşük korelasyon sunuyor” denildi.

Yeni yılın ilk haftasında Türk Lirası'nı analiz eden yabancı kurumlara bir yenisi daha eklendi. Goldman Sachs, Türk Lirası'nda uzun pozisyon tavsiye etti.

HSBC: Dolar/TL 6,50 seviyesine çekilebilir

HSBC, gelişen ülke kurlarına ilişkin hazırladığı raporunda Türk Lirası ile ilgili değerlendirmelere de yer verdi. Banka, dolar/TL'de 7,10 hedef seviyesiyle kısa pozisyon açtı. Yıl sonu dolar/TL tahmininin 7,10 olduğunu belirten banka tam bir normalleşme durumunda kurun 6,50 seviyesine kadar geri çekilebileceğini öngördü.

UBS: Dolar/TL ikinci çeyrekte 7'ye çekilebilir.

İsviçreli banka UBS, dolar/TL kurunda 2021'in ikinci çeyreği sonunda 7.00 seviyesine kadar çekilme bekliyor. Sonrasında ise kurumun beklentisi kurda yükseliş yaşanacağı yönünde. Bankanın dolar/TL'de çeyrek sonu tahminleri birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü çeyrekler için sırasıyla 7.10, 7.00, 7.30 ve 7.60 oldu

Citi: Sadeleşme politikası TL'yi destekleyecek

Citi Türkiye ekonomisine ilişkin bir rapor yayımladı. Yatırımcıların Türk varlıklarında kısa vadede olumlu algısının devam edeceğini öngören kurum "gelişen ülke varlıklarına ilginin tekrar artması ve Merkez Bankası'nın faiz artışıyla sadeleşme politikası Lira'yı ve tahvil piyasasını kısa vadede destekleyecek" ifadesine yer verildi.

Rabobank, dolar/TL 7'nin altına düşebilir

Rabobank EM FX Stratejisti Piotr Matys Aralık ayı enflasyon verisinden sonra Dolar/TL tahminini paylaştı. Bloomberg HT ekranlarına konuk olan Matys, iyi bir algı olduğunu, Türk Lirası'nın da bundan faydalandığını vurgulayarak, önümüzdeki aylarda dolar/TL’nin 7’nin altına düşmesini beklediğini söyledi. Matys, "TL önümüzdeki aylarda son kazançlarını daha da arttırabilir. İyi bir algı var, gelişen piyasalar ve TL de bundan faydalanıyor. Dolar karşısında kazançlarını daha da arttırmasını bekliyorum. Önümüzdeki aylarda sanırım hala 7’nin altına düşmesini beklemek mantıklı olacaktır" ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.