TARIM Düzenleme Tarihi : 14 Ekim 2020 01:11 Haber Girişi : 14 Ekim 2020 01:12

Süt hayvancılığı tehlikede!

Süt hayvancılığı tehlikede!

Süt hayvancılığı tehlikede!

Süt fiyatları zararına üretime rağmen artmıyor.

 

Bu karar hükümetin, süt hayvanlarını gözden çıkardığı yorumuna neden oldu.

Kurlardaki artıştan dolayı her gün her şeye zam gelirken, hükümet enflasyonu artıracağı gerekçesiyle süt üreticisinin ürettiği süt fiyatlarına ne dense bir türlü izin vermiyor.

Görüşlerini aldığımız bazı üreticiler dişi hayvanları kesime göndereceğini söylüyorlar. Bu da Türkiye’nin et açığını daha da artıracak.
Hükümet, 11 aydır zararına üretim yapan süt üreticisinin feryadını yok saydı. Artan girdi maliyetlerinden dolayı süt üreticisi aylardır zararına üretim yaparken, toplanan Ulusal Süt Konseyi’nden şok bir karar çıktı. Ulusal Süt Konseyi, enflasyonu artıracağı kaygısından dolayı üreticinin ürettiği süt fiyatlarında hiçbir artış yapmadı. Süt üreticisi 11 ay önce belirlenen fiyatlarla yılsonuna kadar sütünü 2.40 liradan zararına satmaya devam edecek.

PRİM DESTEKLERİ GÖSTERMELİK
Hükümet, göstermelik olarak süt üreticisine verilecek çiğ süt prim desteğini Ekim, Kasım, Aralık ayları için 15 kuruştan 40 kuruşa çıkardığı söylemiştik. Ancak süt fiyatları artırılmadığı için desteklerde yapılan kısmi artış üreticinin hiçbir yarasına merhem olmayacak. Ekim, Kasım ve Aralık aylarına ait çiğ süt destek priminin 40 kuruşluk fiyat açıklaması kayda değer olarak görülmedi.  Yapılan değerlendirmeler sonucunda çiğ süt tavsiye fiyatının 1 Ocak 2021 tarihinden geçerli olmak üzere yeniden belirleneceği ifade edildi.

BU KARARIN DİŞİ HAYVANLARIN KESİMİNİ ARTIRMASINDAN KORKULUYOR
Artan yem maliyetleri karşısında üretici aylardır zararına üretim yaparken, Ulusal Süt Konseyi’nden çıkan bu karar dişi hayvan kesimlerinin artırılmasından endişe ediliyor. Enflasyon kaygısından dolayı süt fiyatları artırılmazken, görece olarak desteklerin artırılması üreticinin yarasına merhem olmayacak.
BAKANLIK SANAYİCİLERE FİYAT BEYAN ETMİŞTİ
Tarım ve Orman Bakanlığı önceki gün sanayici ve market sahipleri ile yaptığı özel toplantıda süt fiyatlarının 2.70 lira olacağını beyan etmişti.