DÜNYA Düzenleme Tarihi : 13 Ekim 2020 11:00 Haber Girişi : 13 Ekim 2020 11:01

Şimdi SUUDİ’ler düşünsün

Şimdi SUUDİ’ler düşünsün

Fas’a ihracat başlayacak!

Şimdi SUUDİ’ler düşünsün

Suudi Arabistan ve eksenindeki ülkelerden peş peşe Türk ürünlerine karşı boykot çağrıları yapıyor, vergiler artırılıyor, Türkiye’de yatırım yapmak isteyenler yakın takibe alınıyor. ihracatçıların sıkıntı ve şikayetleri resmi açıklamalarla onaylanıyor. Son olarak dün hem Suudi Arabistan hem de Fas tarafından gelen iki önemli adım bunun işareti.

Türkiye karşı atağa geçti. İlk olarak Fas’ta Türk ürünlerine karşı kampanya ve artırılan vergileri yeniden düzenledi.

Suudi Arabistan ise “Made in Turkey” damgalı ürün almamaları telkin ediliyor, bunun için resmi kurumlarda imzalar alınıyor, Türkiye’de yatırım yapanlara mahalle baskısı kuruluyor, Suudi Arabistan’da çalışan Türklerin sözleşmeleri feshediliyordu. Suudi Prens Abdulrahman Bin Musa’ad Al Saud, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Katar’daki Türk ordusunun Basra Körfezi’nde güvenliği sağlamlaştırmaya yardımcı olduğunu açıklamasının ardından Suudi Prens, Türk ürünlerinin boykot edilmesi çağrısı yaptı.

Son olarak Suudi Arabistan’ın uyguladığı bu baskı, küresel perakende devlerine de yansımış durumda. Dünyaca ünlü ekonomi yayını Financial Times’ın dün yayımladığı “Türk malları üzerindeki gayri resmi Suudi ambargosu küresel moda devlerini vuruyor” başlıklı haberde Türkiye’deki tedarikçilere ambargo konusunda bilgi verdikleri belirtiliyor.

Türkiye Fas’a kapılarını sonuna kadar açtı.

Fas'ta 1200 Türk ürününe vergi artışı

Fas’ın Türk ürünleri aleyhine aldığı ilk karar Suudi Arabistan’ın attığı işaret fişeğinin hemen ardından geldi.

Fas, Türkiye’den ithal ettiği tekstil ürünlerine karşı ağır oranda bir vergi kararı almıştı. Yerli tekstil endüstrisini desteklemeyi amaçlayan Fas yönetimi, tekstil ürünlerine karşı ağır oranda vergi artışına gideceğini duyurdu. O haberimizin ardından iki ay geçti ve Fas, Türkiye ile Fas Serbest Ticaret Anlaşması’nda önerilen değişiklikleri onayladı. Onaylanan kararlara göre tamamı “Made in Turkey” damgalı 1.200 ürün için gümrük vergileri 5 yıllık dönem için yüzde 90’e yakın artırıldı. Fas, bu kararla Türkiye ile ticarette verdiği 1.2 milyar dolar açığı kapatmayı hedefliyor.

FAS'A 350 MİLYON DOLARLIK TEKSTİL ÜRÜNÜ SATIYORUZ

TÜRKIYE İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre tekstil ürünleri, 2018 yılında Türkiye’nin Fas’a toplam 2.24 milyar dolar ihracatının yaklaşık yarısını yani 1 milyar dolarını oluşturuyor. Geçen yıl Fas’ın uyguladığı vergi oranı ise yüzde 0’dı.

TÜRKİYE'DEN ALMAZLARSA DAHA KALİTESİZ AMA DAHA PAHALI ÜRÜNLER ONLARI BEKLİYOR OLACAK

TÜRKİYE ile Fas arasında serbest ticaret anlaşması olduğunu söyleyen TİM Başkan Vekili ve İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Gültepe, “Türkiye ve Fas arasında imzalanmış Serbest Ticaret Anlaşması var. Hem Suudi Arabistan hem de Fas ile ilişkilerimiz ekonomik değil, tarihseldir. Birbiriyle kaynaşmış halklarız biz. Ancak siyaset ile aldıkları kararlar bu ülkelere yakışmayacak kararlar. Sorunlar çözüldüğünde arkamızda utanacağımız bir geçmiş bırakmamak gerek.”