TARIM Düzenleme Tarihi : 14 Ekim 2020 19:10 Haber Girişi : 14 Ekim 2020 19:12

Şeker fasulyesinin önü açıldı

Şeker fasulyesinin önü açıldı

DOKA imzaladı

Şeker fasülyesinin önü açıldı

Gümüşhane Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) ‘Kelkit Şeker Fasulyesi Tanıtımı ve Modernizasyonu Projesi’ için protokol imzalandı.

Proje 1 yıl süresince uygulanmaya devam edilecek.

 

Tarım ve Orman İl Müdürü Edip Birşen, Doğu Karadeniz Bölgesi (TR 90) için önemli geçim faaliyetlerinden biri olan tarımsal faaliyetlerin ve bu tarımsal faaliyetler içinde önemli yer tutan kuru fasulye yetiştiriciliğinde aktif rol alacaklarını söyledi. Kelkit ilçesinde yetişen ve Coğrafi İşaret Tescilli Ürün olan Kelkit Şeker Fasulyesinin üretiminin artmasına bağlı olarak tanıtım, ambalajlama paketleme ve pazarlama olanaklarının geliştirilmesine yönelik faaliyetler göstereceklerini belirten Bişen üreticinin ürünü pazara sunmada çektiği sıkıntıları kaliteli ve göze hitap edecek şekilde paketleme ve yeterli tanıtım ve reklam faaliyetleri ve çeşitli organizasyonlara katılacaklarını söyledi.

Birşen şunları söyledi: “Sadece yöre içinde değil yöre dışına da pazara sunma imkanlarının iyileştirilmesine bağlı olarak ülke genelinde tanınmasına olanak sağlanması ve buna bağlı olarak da kırsal alandan elde edilen tarımsal hasılanın artması amaçlıyoruz. Tescil almış coğrafi işaret ürünü olan Kelkit Şeker Fasulyesinin üretiminin yanında tüketiminin de yaygınlaştırılmasını sağlayacağız. Projenin iştirakçisi olarak Kelkit Kuru Fasulye Üreticileri Birliği ile ortak çalışmalar yapacağız”.

Projenin Gümüşhane tarımına farklılık ve girdi anlamında çok önemli katkılar sağlayacağını, önümüzdeki yıllar içinde farklı projelerle bunun devam edeceğini ifade eden Birşen, "Hem ilimize hem bölgemize destek veren DOKA'ya teşekkür ediyor, projenin hayırlı olmasını diliyorum" dedi.