ÜRETİM Düzenleme Tarihi : 15 Ekim 2020 13:27 Haber Girişi : 15 Ekim 2020 13:28

Sanayici ‘kalite’ kuyruğunda

Sanayici ‘kalite’ kuyruğunda

Türk sanayisi için yeni hamle...

Yerli üretimi desteklemek ve Türk sanayisinin gelişimine katkı sağlamak amacıyla kısa adı SAİK olan Sanayileşme İcra Komitesinin kurulmasına karar verildi.

ABD ve Avrupa borsalarındaki negatif kapanışların etkisiyle Asya cephesinde satıcılı bir seyir yaşanıyor. Dünkü satış hareketinde ABD'de aşı çalışmalarına ara verilmesi ve aylardır gündemdeki yerini koruyan teşvik paketinde 1,8 trilyon dolarlık teklifin Cumhuriyetçiler tarafından reddedilmesi etkili olmuştu. Gelen tepkiler üzerine en azından 500 milyar dolarlık bir pakedin gündeme gelmesiyle ABD vadelilerinde hafif artılar görülüyor. Türkiye piyasalarında veri gündeminin zayıf olduğu günün başlangıcında döviz kurları tarihi seviyelerine yakın seyrediyor. Dolar/TL erken saatlerde yeniden 7,94'ün üzerini gördükten sonra 7,93'ün hemen üzerinde dengelendi. Euro/TL, 9,31-9,32 bandından hareket ediyor. Altın ons fiyatı 1,900 direnç seviyesinin altında brent petrol 42,3 dolar seviyesinden işlem görüyor. İthalat arttı, sanayici ‘kalite’ kuyruğunda... 

Türkiye’ye giren ithal malların çeşitliliğinin artması gümrüklerde kalite kontrolü başvurularını iki katına çıkardı. Sanayiciler bürokrasinin azaltılması çağrısı yaptı. 

Etiketler : Sanayii