FİNANS Haber Girişi : 08 Ocak 2021 17:10

Rekor bizde

Rekor bizde

Enerji Bakanı Dönmez: "Türkiye 2020'de 42 ton altın üretti, hedefimiz altın ihtiyacını yerli kaynaklardan sağlamak"

Enerji Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye'nin geçen yıl 42 ton altın ürettiğini, şu anda yatırım hazırlığında olan 20 projenin önümüzdeki yıllar içinde devreye girmesiyle altın üretiminin 100 tona çıkacağını söyledi.

Dönmez, altın Madencileri Derneği temsilcilerine hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye'de altın üretiminin hacim kazanmaya 2001 yılında başladığını ve o yıl 1,4 ton olduğunu, Türkiye'nin 20 yılda toplam 382 ton altın ürettiğini söyledi.

Lokal yatırımcıların tasarruflarını saklamak için kullandığı başlıca yatırım araçlarından olan altının ithalatı bu nedenle geçen yıl gibi ekonomide dalgalanmanın yüksek olduğu yıllarda keskin artışlar gösterebiliyor. Geçmiş yıllarda ortalama yıllık 10 milyar dolar altın ithal eden Türkiye sadece geçen yıl 26,6 milyar dolar altın ithal etti. Geçen yılki altın ithalatı bir önceki yılın yaklaşık iki katına çıktı. anda ülkede yerli ve yabancı sermayenin işlettiği 18 altın madeninde üretim yapıldığını söyleyen Dönmez, 20 yeni altın madeni projesinin de üretim için "gün saydığını" belirtti.

Dönmez, "Bu projelerin de devreye girmesiyle altın üretimimizi 100 tona çıkaracağız. Hedefimiz altın ihtiyacımızı önce yerli kaynaklardan sağlamak, altın kaynaklı cari açığı önemli ölçüde azaltmak, bu alandaki istihdamı artırmak." dedi.