FİNANS Düzenleme Tarihi : 20 Kasım 2020 08:38 Haber Girişi : 20 Kasım 2020 08:39

Piyasalar dikkat etmeli

Piyasalar dikkat etmeli

Merkez Bankası Kasım Ayı Faiz Kararı Sonrası Dolar Ve Euro Kaç TL Oldu?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) bugün gerçekleştirilen Para Piyasaları Kurulu (PPK) toplantısının ardından Kasım ayı faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası'nın faiz kararını piyasalar günlerdir bekliyordu. Bu beklentinin sonucunda ise açıklanan rakam döviz kurları üzerinde etkili oldu.

Dolar kaç lira oldu?

ürk lirasının yeni serüvenini belirleyen faiz kararının ilk etapta olumlu yansımaları olduğu görüldü. Bugüne 7,71 TL'den başlayan dolar kuru faizlerin beklentiler ölçüsünde yükseltileceği için düşüş trendinde kendisini buldu. Gün içerisinde 7,66'ya kadar gerileyen dolar kuru faiz kararının ardından ise bir anda 7,58 TL'ye geriledi. 

Euro Ne Kadar Oldu?

Euro kurunda da Türk lirasının görünümü dolardaki gibi hareket etti. Euro güne 9,16 TL seviyesinde başlamıştı. Faiz beklentisinin karşılanacağından kaynaklanan düşüşle euro gün içerisinde 9,08 TL'ye kadar geriledi. Gelen Kasım ayı faiz kararına ise eurodan da tepki anında verildi. Euro 8,98 TL'ye düştü.


Description: https://isbilgisi.com/images/files/2020/11/5fb652c6af932.jpg

Faiz kararının etkisiyle döviz kurlarının fiyatlanmasının devam edeceği öngörülüyor. Türk lirasının değerini arttıracak hamlelerin devamının ise neler olacağı şimdiden merak edliyor.