TURİZM Düzenleme Tarihi : 09 Ekim 2020 12:01 Haber Girişi : 09 Ekim 2020 12:03

OTELLERDE “TEMASSIZ” MOBİL İLETİŞİM DÖNEMİ

OTELLERDE “TEMASSIZ” MOBİL İLETİŞİM DÖNEMİ

Otellerde telefon ve TV kumandalarının yerini konukların mobil telefonları alıyor!

 

OTELLERDE “TEMASSIZ” MOBİL İLETİŞİM DÖNEMİ

 

Otel Teknolojileri sektörünün önde gelen şirketlerinden Nevotek, otellere yönelik, konukların “herhangi bir uygulama indirmeden” kendi cep telefonları üzerinden servis alabileceği 2 yeni çözüm duyurdu. Covid-19 döneminde, temassız teknoloji önemli hale geldi.

 

İçinde bulunduğumuz Covid-19 döneminde, insanlar gideceği mekanları seçerken en hijyenik ortamı sunanları tercih ediyor. Özellikle otel, tatil köyü gibi konaklama tesisleri tercihlerinin başında, kalabalık ortamlarda bulunmadan güvenli ve hızlı şekilde hizmet almak geliyor. Bu nedenle, otel yöneticilerinin mevcut ve potansiyel konuklarıyla sürekli bağlantıda kalması ve etkileşimlerini iyileştirmesi Covid-19 döneminde çok daha önemli hale geldi.

Konaklama sektörüne 20 yılan beri çözümler sağlayan Nevotek, otellerin değişen konuk deneyimlerini karşılamalarına yönelik 2 yeni çözüm duyurdu. Oteller için geliştirilen ve otel yönetim sistemleri ile entegre çalışan bu çözümlerin fark yaratan özelliği, hiçbir uygulama olmaksızın misafirlerin “anında ve temassız” isteklerinin yerine getirilmesini sağlamaları.

NEVOTEK, OTELLERE COVID-19 DÖNEMİNDE FARK YARATAN KONUK DENEYİMLERİ GELİŞTİRİYOR

GRACE ve NevoTOUCHLESS, konuklarla otel personeli arasında yüz yüze etkileşimi azaltırken, kişisel etkileşimleri ve iş verimliliğini koruyor. Örneğin, oteller konukların oda servisi siparişlerini ve her türlü soru, şikâyet ve taleplerini hızlandırarak konukların deneyimlerini geliştirebiliyorlar.

Grace neler sunuyor:

• Karşılıklı iletişim - İlgili otel ekipleri, mesaj gelir gelmez tek bir ekran üzerinden misafire sormadan misafir bilgilerini anında görebiliyor ve kişiye özel cevap yazabiliyor.

• Anında Mesajlaşma - Misafirler, başka bir uygulamayı indirmelerine gerek kalmadan gerçek zamanlı olarak, kendi tercih ettikleri mesajlaşma uygulamasıyla istekte bulunuyorlar.

• Yapay Zeka destekli Chatbot ile daha hızlı yanıt - Grace, sık sorulan sorulara önceden hazırlanmış yanıt önerileriyle personele hız kazandırıyor.

• Görev atama / yönlendirme - İlgili otel yöneticisi, mesajları ilgili personele yönlendiriyor ve mesaj ekranından ayrılmadan iç takip süreçleri oluşturuluyor.

• Çok dilli - Grace bir çok dili destekliyor.

• Analiz - Raporlama - Otel yönetimi, personelin talebi yerine getirme performansını, talep çeşitlerini, misafir memnuniyetini kolayca izleyebilir, iyileştirmeler planlayabilir.

• Kolay entegrasyon - Önde gelen Otel yönetim sistemleriyle (PMS) sorunsuz entegrasyon

NevoTOUCHLESS'ın öne çıkan özellikleri:

1. QR kodu ile "temassız" iletişim - Konuklar sadece TV'de QR kodunu tarayarak istedikleri servislere erişirler, tercihlerini kişiselleştirir.

2. İndirmeye gerek olmayan mobil uygulama - NevoTOUCHLESS, misafirlerin, ilave uygulama olmadan mobil cihazlarıyla otelin mevcut IPTV sistemleri entegrasyonu ile konuk deneyimini geliştirir.

3. Temassız etkileşim- Konuklar, mobil cihazlarını TV programlarını kontrol etmek, oda servisi siparişleri vermek ve uyanmayı ayarlamak için uzaktan kumanda olarak kullanabilirler.

4. Oda telefonuna dokunmadan sipariş verme: Konuklar kendi cep telefonları ile otelin telefon santrali üzerinde arama yapma ve aranma özelliği

5. Basılı malzemeye gerek yok – Konuklar, tüm oda içindeki duyuru, liste, fihrist gibi bilgilere, kendi mobil cihazları ile çevrimiçi olarak ulaşabilir.

6. Ek ürüne gerek yok- NevoTOUCHLESS, IP tabanlı santraller ile kullanılabilir, NevoTV ve VIPConnect altyapısı olan veya olmayan tüm otellerde farklı özelliklerle etkinleştirilebilir.

7. Alexa ile entegrasyon: Sesli kişisel asistans ile oda kontrol imkânı.