ÜRETİM Düzenleme Tarihi : 31 Ekim 2020 09:32 Haber Girişi : 31 Ekim 2020 09:33

“İnanınca oluyor, inanmak işin yarısı

“İnanınca oluyor, inanmak işin yarısı

Bakan Dönmez: Enerji tarihimizin dönüm noktası Sakarya gaz sahası keşfi oldu

“İnanınca oluyor, inanmak işin yarısı

Ülkemiz son dönemde gerçekleştirdiği büyük atılımlar, dönüşümler ve üretim atağıyla her alanda büyüyor, gelişiyor. Bu önemli değişim sürekli artan bir enerji talebini de beraberinde getiriyor. Türkiye büyüdükçe, güçlendikçe çok daha fazla enerjiye ihtiyaç duyuyor. Bu talebin karşılanması ise büyümemizin sürdürülebilir olması için olmazsa olmazımız.

Kendi gemilerimiz, kendi teknolojimiz ve kendi insan kaynağımızla öz kaynaklarımızı vatandaşlarımıza sunma kararlılığını gösterdiğimiz günden bu yana arama ve sondaj faaliyetlerimize hız verdik. Bu başarılarımızın sonuncusu ise enerji tarihimizin dönüm noktası olacak olan Sakarya Gaz Sahasının keşfidir. Sakarya Gaz Sahası’nda 14 ay önce sismik araştırmalar başlamıştı. 2 bin kilometrelik bir alan tarandı. Buradan çıkan sonuçlar bölgenin hidrokarbon varlığı açısından ümit vaat eden bir zenginliğe sahip olduğunu ortaya koydu.

Denizlerdeki en büyük keşif

Fatih Sondaj Gemimiz 20 Temmuz’da sahada çalışmalara başlamıştı. 1 ay sonra ilk iki katmandaki keşif miktarını 320 milyar milyar metreküp olarak kamuoyuyla paylaştık. Yine o gün aşağıda iki katmanımız daha olduğunu, benzer yapılar içerdiğini ve çalışmalarımızın bu kuyuda devam edeceğini ifade ettik. Cumartesi günü Sayın Cumhurbaşkanımız ilave 85 milyar metreküplük keşif miktarını açıkladı. Böylece Sakarya Gaz Sahası’ndaki ilk keşif kuyumuz olan Tuna-1 kuyusunda 405 milyar metreküplük bir rezerve ulaşmış olduk.

405 milyar metreküplük sadece Türkiye tarihinin en büyük keşfi değil aynı zamanda 2020 yılında dünyada denizlerde yapılan en büyük keşif. Karaları da dahil ettiğimizde 2020 itibariyle dünyanın en büyük ikinci keşif.

Yeni hedef Türkali-1

Ancak bu daha ilk adımlarımız. Sakarya Gaz Sahamızda Tuna- 1’den sonra şimdi de Türkali- 1 kuyumuzu kazacağız. Kuyu sayımız, sismik taramalarımız ve sondajlarımız artarak sürecek. Yolumuz uzun, enerjimiz yüksek.

Sadece Karadeniz’de değil Akdeniz’de de çalışmalarımız planladığımız gibi sürüyor. Akdeniz’den de milletimize bir müjde vermek istiyoruz. 2018’den bu tarafa iki yıl içerisinde 8 derin deniz sondajı yaptık. Bunların bir kısmı bizim kendi kıta sahanlığımızda bir kısmı da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden almış olduğumuz ruhsat alanlarında yaptığımız çalışmalardı. Akdeniz’de yer yer gaz akışları görsek de Karadeniz’deki keşfimiz kadar kesinlik ve süreklilik arz etmedi. Ancak her bir sondaj saha ve formasyonla ilgili bize ciddi veriler sunuyor. Veriler tekrar analiz ediliyor.

“İnanınca oluyor, inanmak işin yarısı.

Kaynak: Dünya Gazetesi