İNŞAAT Düzenleme Tarihi : 31 Aralık 2020 09:30 Haber Girişi : 31 Aralık 2020 09:31

İki kıta birleşiyor

İki kıta birleşiyor

İki kıta Çanakkale'de birleşti, silüet ortaya çıktı

Dünyanın orta açıklığı en uzun köprüsünde siluet ortaya çıktı. Geceli gündüzlü devam eden inşa çalışmasında kadınlar da aktif rol oynuyor. İki kıtayı ilk defa Çanakkale tarafında bir araya getirecek köprü inşasında 53 kadın mühendis çalışıyor.

Cumhuriyetin 100’üncü yılına atıfla 2023 metre olarak inşa edilecek dünyanın orta açıklığı en uzun köprüsünde siluet ortaya çıktı. 1915Çanakkale ismini alacak köprünün tam dört yılda bitirilip Mart 2022’de teslim edilebilmesi için 7 bin kişi, 7 gün 24 saat çalışıyor. Kulelerin inşaatlarının önemli ölçüde tamamlanmasının ardından kılavuz köprü halatları gerildi üzerinde çalışılacak kedi yolu inşa edildi. Ana halatın asılmasının ardından tabliyelerin yerleştirilmesi tamamlanacak. Köprüde 2 bin, köprü için inşa edilen otoyolda 5 bin kişi çalışıyor. Sadece köprü için çalışan 2 bin kişinin 393’ü kadın. Bu kadınlardan 53’ü mühendis. Personelin 70’i de yabancı. Proje ortaklarından Limak’ın kadın patronu Ebru Özdemir, kadın gazetecileri davet ettiği ilk basın gezisinde simgelerin köprüsünün kadın istihdamı için de önemine dikkat çekiyor.

Tabanı mıcır, boyu Eyfel’den yüksek

Köprünün kulelerinin yüksekliği 334 metreyle 300 metre uzunluğundaki Eyfel Kulesi’ni geçiyor. geçiyor. Dünyanın en yüksek kuleli asma köprüsü olduğu için dünyanın en büyük kule vinçleri inşaatta çalışıyor. Kulelerin üst kısımlarına Seyit Onbaşı'nın Çanakkale Savaşları'nda namluya sürdüğü top mermisini temsil edecek motifl er konulacak. 2023 metreyle dünyanın en uzun orta açıklı köprüsü olma unvanını kazanacak olan 1915 Çanakkale Köprüsü, bittiğinde yaklaşım viyadükleriyle beraber 4 bin 608 metre olacak. Projenin 18 Mart 2022'de hizmete alınması bekleniyor.

Çanakkale rüzgarları ile meşhur ayrıca deprem bölgesi… Bu nedenle köprü önemli bir mühendislik çalışması ile tasarlanmış. Deniz tabanına çakılan demir kazıklar üzerine mıcır yataklar yapılmış ve bir futbol sahası büyüklüğündeki kesonlar bu alana bir bağlantı olmadan yerleştirilmiş durumda. Kuleler bu kesonların üstünde yükseliyor.

16 yılda 14.5 milyar Euro ekonomik katkı

İnşaatın yapımını üstlenen Güney Koreli Daelim ve SK Engineering ile Limak ve Yapı Merkezi uluslararası bir danışmanlık firmasına rapor hazırlatmış durumda. Rapora göre, köprü ve otoyol projesinin toplam ekonomik aktiviteye katkısı 14.5 milyar Euro. 2017-2034 döneminde projenin yaratacağı katma değer 11.2 milyar Euro olarak tahmin edilirken, projenin istihdam ve refah artışına paralel olarak hizmetler ve mal sektöründe 3 milyar Euro’nun üzerinde ek harcamayı teşvik edeceği belirtiliyor. Beklenen vergi geliri de aynı dönem için 2.5 milyar Euro.

1054 Pina midyesi taşındı yunuslar için projeyi durdurdu

Proje için çevresel etki değerlendirmeler de yapılmış… Çanakkale Köprüsü proje müdürü Reşit Yıldız’ın anlattığına göre, deniz dibine kazık çakılması yunusları etkilediği için 52 kez iş durdurulmuş. Nesli tükenen deniz altındaki Pina midyeleri için 18 Mart Üniversitesi’yle çalışma yapılmış. 1054 pina deniz dibinden alınarak, yaşayabileceği başka bir yere nakledilmiş. Kesilen 1 ağaç karşılığında 5 ağaç dikilmiş. Proje sonunda 433 bin ağaç dikimi tamamlanmış olacak.

Arıoğlu: Kâr değil fedakarlık projesi

Yapı Merkezi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Başar Arıoğlu da projenin kendileri için kâr değil, fedakarlık projesi olduğunu belirtti. Yatırımcıların burada birçok risk aldığını anlatan Arıoğlu, “Devlet YİD projeleriyle büyük yatırımları özel sektöre yaptırarak, buraya harcayacağı kaynağı başka yere aktarıyor. Projeyi yapan firmalar da işletme süresi sonunda yatırımı sırtına alıp götürmüyor, devlete teslim ediyor” şeklinde konuştu. Projenin ihale şartnamesine göre 45 bin araç garantisi verildiğini hatırlatan Arıoğlu, şunları söyledi: “Bunun olmaması durumunda devlet ödeme yapıyor belki ama üzerine çıkıldığında da her araçtan işletmecinin kazandığı gelirin yüzde 30’u devlete kalıyor. Avrasya Tüneli’nde önceki gün 55 bin geçiş oldu. Pandemi olmasa geçişler verilen garantinin çok çok üzerine çıkardı bu yıl. Çanakkale Köprüsü’nün de açıldıktan sonra özellikle Avrupa transitlerinde çok kullanacağını düşünüyorum.” Toplantıya Güney Koreli SK Genel Müdür Yardımcısı Seung Soo Lee de katıldı.