İhracatın yükselen yıldızı

Trabzon’un ihracatta yükselen yıldızı olan balıkçılık

sektörüne yerelde destek omak yerine köstek olunuyor

 

Bilindiği üzere son yıllarda Trabzon ilimizde deniz kafeslerinde yetiştirilen ve dünyada büyük beğeni ile talep alan Gökkuşağı Alabalığı (Karadeniz Somonu) Trabzon’da işlenerek; Japonya, Vietnam, Avrupa Ülkeleri, Ortadoğu ülkeleri, Çin Halk Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu’na ihraç edilmektedir.

 

Yaklaşık 10 yıldan bu beri yapıla yatırımların meyvelerini toplayacak olan yatırımcılar bu dönemde dönemde; ihracatçının denizdeki kafesleri için işçilerin çalışma alanı ve balık yemlerinin depolanması amacıyla lojistik depo olarak kullandıkları Arsin Balıkçı Barınağındaki depolarının yıkılması, Trabzon ilimizin su ürünleri ihracatına vurulan en büyük darbe olmuştur.

DKİB BAşkan YArdımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan kafeslerde yetiştirilen Karadeniz Somonu ihracatının Trabzon’dan en çok ihracatı yapılan 3 üncü büyük sector olduğunu hatırlatarak Su Ürünleri sektörü ihracatının son 5 yılda yüzde 66 oranında ve 3 Kat artarak 60 milyon ABD Dolarına ulaştığını söyledi.

 

Trabzon’un Karadeniz Somonu ihraç eden 81 il içinde en çok Balık ihraç eden 4 üncü

Il olduğunu vurgulayan Gürdoğan “Trabzon’u bu başarıya depolarını yıktığınız ve rencide etmekte olduğunuz ihracatçımız ulaştırmıştır”dedi.

Gürdoğan şunları söyledi.

 

“Trabzon dışındaki tüm illerimizde yatırım yapacak İş insanlarına bedelsiz arazi ve yatırım yeri tahsis edilmesine rağmen, Trabzon ilimizde yerel idarecilerin hataları ile ihracatçımız

küstürülmekte, Trabzon ilinden kaçırılmaktadır. Trabzon’da yerel idarecilerinin yatırımcıyı

rencide eden uygulamalarını anlamakta güçlük çekmekteyiz. Yerel İdarecilere çağrımız; Trabzon ili dışına çıkıp bir Ege Bölgesinde, Akdeniz Bölgesindeki İdarecilerin balık üretici ve ihracatçısına yaptıkları destek ve katkıları incelemeleridir.

Dünya koronavirüs krizi ile kavrulur iken, tüm dünya yatırımcıyı, istihdam sağlayan iş insanını

el üstünde tuttuğu bir dönemde, Trabzon ilinin yerel idarecilerinin ihracatçının depolarını

yıkmasının mantığını inanın anlamakta güçlük çekmekteyiz. Bu uygulama ile elde edilen

sonucun ihracatçılarımıza açıklanmasını, kamuoyu ile paylaşılmasını bekliyoruz. Acaba yerel idareciler Arsin Balıkçı Barınağında yıkılan bu depoların ne işe yaradığında haberi var mı, bu insanların Trabzon ilinin istihdamına ihracatına ne katkı sağladıklarından haberi var mı?

Trabzon ilimizde ihracatçımız neden üvey evlat muamelesi görmektedir? Trabzon ili yerel

idarecileri acaba İlimizden ihracat yapıldığından haberi yok mu, yok ise hatırlatmak

isteriz ki Trabzon ili Türkiye’nin en fazla ihracat yapan 16’ıncı ili konumundadır. Su ürünleri sektörü Trabzon ilinin yükselen yıldızıdır. Yerel idareciler lütfen bu gerçekleri görerek uygulama yapsınlar. Bölgemizde tüm iller yatırımcı almasına rağmen, Trabzon’un öz evladı yatırımcı küstürülmekte, Trabzon dışına itilmektedir. Acaba bu durumdan yerel idareciler rahatsız olmuyor mu, bu ihracatçımızın verdiği vergilerden Belediye pay almıyor mu? Alıyorsa sesleniyoruz; Altın yumurtlayan tavuğu kesiyorsunuz.

Lojistik Depoları yıkılan bu yatırımcı ihracatçılarımızın Rusya ve Avrupa Ülkeleri ile yaptıkları anlaşmalar kapsamında, süreli ve hiçbir kesintiye uğramadan balık ihraç etme taahhütleri vardır ve bu taahhütlerin yerine getirilmemesi halinde yüklü miktarda cezai müeyyideler ile karşı karşıya kalmalarına sebebiyet verilecektir. Bu durumu da bıraktık, bu olumsuz durum karşısında Ülkemizin, Türk ihracatçısının uluslararası piyasalarda uğrayacağı itibar kaybını acaba bu yerel idareciler hiç düşünmüyor mu? Trabzon’u yönetenlerden istirhamımız; Lütfen Trabzon’un şu anda yükselen yıldızı olan “Su Ürünü İhracatçılarımızın” mağduriyetini giderin, Trabzon’un ihracatına katkı yapın.

Çok Kıymetli Milletvekillerimizden istirhamımız bu mağduriyetin giderilmesi, lojistik deposu, kafeslerdeki balıklar için yem depolama alanı, bunların yetiştirilmesinde çalışan işçilerin yemek yemek, lavoba ihtiyacını temizlik ihtiyacını gidermek, üstbaş kıyafetini değiştirmek ve malzemelerini koymak için işyeri olarak kullandığı bu yapıların tekrar inşa edilmesi konusunda bu olumsuzluğa yol açan yetkililere gereken uyarıyı yapmalarıdır”.

Etiketler : Su ürünler