TARIM Düzenleme Tarihi : 15 Kasım 2020 09:12 Haber Girişi : 15 Kasım 2020 09:14

Hayvancılık daha çok destek bekliyor

Hayvancılık daha çok destek bekliyor

Hayvancılık daha çok destek bekliyor

Tarım destekleri belli oldu!

“Çiftçi milletin efendisidir” sözü Atatürk’ün sözüdür.

Bu söz 1930 lu yıllarda söylendi. İleri görüşlü Mustafa Kemal Atatürk sanki dünyanın geleceğini görüyordu. Dünya nüfusunun her artacağı kanısına varan Atatürk gelecek neslin karnının doyacağını biliyordu. Karnı doyacak insanın çiftçiler tarafından sağlanacağınıda.

Çiftçi desteklenmeli koruyup kollanmalıydı. Onlarca hükümet geldi geçti. Yerli üretimlerimiz kaldırıldığı günleri de gördük icraya-hacize verilen çiftçilerimizide. Huzuru kaçan çiftçiye yani üreticiye 2021 yılında geçerli olmak üzere destekler geçtiğimiz günlerde açıklandı.

Resmi Gazete Kasım tarihli mükerrer sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre, Çiftçi Kayıt Sistemi kayıtları esas alınarak çiftçilere dekar başına;

Buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale için 27 TL,

Celtik ve kütlü pamuk için 66 TL,

Nohut, kuru fasulye ve mercimek için 26 TL,

Patates için 31 TL,

Yağlık ayçiçeği ve soya için 30 TL,

Dane mısır için 29 TL,

Kuru soğan, kanola, aspir, yaş çay, fındık ve yem bitkileri için 21 TL,

Zeytin ve diğer ürünler için 19 TL,

Nadas için de 8 TL mazot ve gübre destekleme ödemesi yapılacak.

Karar kapsamında organik tarım ve iyi tarım uygulamalarına, kategorisine göre 100 TL ile 5 TL arasında destekleme ödemesi yapılması öngörülürken, arıcılığa da organik hayvancılık desteği kapsamında her bir kovan başına 10 TL destekleme ödenecek.

Hayvancılık daha çok destek bekliyor

Karar çerçevesinde, büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinde, 1-200 baş arasında besilik sığır desteği hayvan başına 250 TL, küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde hayvan başına anaç koyun için 30 TL, anaç keçi için 35 TL, tiftik keçisi için 20 TL destek ödemesi öngörülürken, 100 baş ve üzeri anaç koyun-keçi varlığına sahip işletmelere veya çobanlara 5 bin lira destekleme ödemesi yapılacak.

Yapılan destekler çiftçileri memnun edermi bilemem ama, kesime gidecek süt veren hayvanları güldürmeyeceği kesindir.