TARIM Düzenleme Tarihi : 30 Eylül 2020 00:37 Haber Girişi : 30 Eylül 2020 00:40

Fiyatı CHP belirliyor

Fiyatı CHP belirliyor

Fındık fiyatını CHP’nin belirlediğini hatırlatan Adıgüzel: Yıl sonuna kadar fiyat 30 TL’yi aşacaktır

 

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, fındık üreticisine karşı görevini yaptığını ve bu sene yıl başına kadar fındık fiyatının 30 TL’yi aşacağını ifade etti.

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, fındık fiyatları hakkında şunları söyledi.

"Serbest piyasada 25 liraya kadar yükselen fındık fiyatını biz belirledik. Biz fındıkta rekoltenin çok yüksek olmayacağını, salgın nedeniyle özellikle sanayicinin elinde fındık kalmadığını, bu yıl fındığa talebin fazla olacağını mart ayında daha fındık dallarından kar kalkmadan ifade etmiştik. Geçtiğimiz sezon fındık fiyatı 26 liraya ulaştığı hesabıyla önümüzdeki yılın 30 liraya gelebileceğini, hatta bu fiyatı geçebileceğini belirterek, biz fındık fiyatına 25 lira olarak bant koyduk. Fındık fiyatını 25 lira olarak ilk telaffuz eden ben ve sayın genel başkanımız olmuştur. Bu fiyat fındık fiyatının belirleyicisi oldu. Fındıkta taban fiyat açıklanırken Erdoğan, 22.5 lira fiyat verdi ama desteklemeler ile fındık fiyatının 25 lirayı bulduğunu söyledi. Biz 25 liralık fındık fiyatı hedefini aslında Erdoğan’a vermiş olduk. O da bu hedefi kabul etmiş oldu. Ben fındık üreticisine karşı görevimi yaptım. Söylediğimin altında fiyat olmamasından çok mutluyum.”

 

“25 Lira Altı Vatana İhanet”

Adıgüzel, “25 lira fiyat telaffuz ettiğim günlerde birçok milletvekili 20 liralık fiyat telaffuz ediyordu. Mesela ne diyordu Cumhur İttifakı milletvekilleri; ‘İnşallah bu sene fındık fiyatı 20 TL’nin altında olmayacak.’ Bunu söyledikleri aynı gün ben televizyonlarda 25 liranın altında fındık fiyatı telaffuz edenin vatana ihanet içerisinde olduğunu söylemiştim. Bu yüzden bir daha 20 lira rakamını telaffuz eden olmadı. Benim 25 TL’ye yaklaşmaya çalıştılar. Bir kısmı 24 TL dedi, kimisi daha aşağı dedi. Dolayısıyla bu sene fındık fiyatını CHP belirlemiştir.” dedi.