Faizler arttı!

Sübvansiyonlu tarımsal kredi faiz oranları arttı CHP’li Başevirgen tepki gösterdi

Tarım Kredi Kooperatiflerinin, ihtiyacı olan nakitin büyük kısmını Ziraat Bankası'ndan kullandığını belirten Başevirgen,  “Ziraat Bankası, Tarım Kredi' ye kullandırdığı krediyi tarımsaldan kredi oranından değil ticari kredi oranından kullandırıyor. Bu da çiftçiye yüksek faiz olarak yansıyor. Çiftçimiz göz göre göre soyuluyor. Ziraat bankası, çiftçiyi, tarımı ve hayvancılığı desteklemek olan kuruluş amacından çıkarak Tarım Kredi Kooperatifleri ile birlikte çiftçi için en büyük tefeci haline gelmiştir. “ dedi.

Hiçbir Çiftçinin Bu Borcu Ödemesi Mümkün Değil

Tarım Kredi Kooperatifleri’nin çiftçiye kullandırdığı kredi miktarının 2020 yılının ilk 9 ayında 7,7 milyara ulaştığını söyleyen Başevirgen, “Çiftçiler, kamu bankalarına 89 milyar 11 milyon lira, yabancı bankalara 22 milyar 240 milyon lira yerli özel bankalara 11 milyar 690 milyon lira borçlu. 2020 Eylül ayı itibariyle bankalarca kullandırılan toplam kredinin yüzde 4,3’ü takibe düşmüş durumda. Takibe düşen kredi miktarı 5 milyar 288 milyon lira. 2015-2020 Haziran tarihleri arasında takibe düşen kredi tutarlarında 5 yılda tam iki kat artış oldu. Hem üretemeyen hem de başka geliri olmayan hiçbir çiftçinin bu borcu ödemesi mümkün değil.” dedi.

İcralar Durduruldu Ama Faiz Hala İşliyor

Cumhurbaşkanı’nın yaptığı açıklamaya göre Tarım Kredi Kooperatifleri’nin mart .2021 tarihine kadar kredi alacaklarının tahsili için yürütmekte olduğu tüm haciz işlemleri ve icra takiplerinin durduğunu belirten Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, “ Mayıs ayında 6 ay süre ile ötelenen kredi taksitlerinin ödemesi Kasım-Aralık döneminde yeniden başladı. Ama çiftçi yine borcunu ödeyemiyor.  Covid-19 salgını nedeniyle Temmuz ayı sonuna kadar icra işlemleri durdurulmuştu. Ağustos ayından itibaren de icra işlemleri yeniden başladı. Tarım Kredi Kooperatifleri tüm haciz işlemlerini ve icra takiplerini 31 Mart tarihine kadar erteledi. Ama yine faiziyle erteleniyor. İcralar durdu deniyor ancak her gün vatandaşın kapısına icra memurları dayanıyor. Bugün borcunu ödeyemeyen Nisanda faiziyle birlikte birikmiş borcu nasıl ödeyecek? Diye sordu.