EKONOMİ Düzenleme Tarihi : 04 Ocak 2021 08:29 Haber Girişi : 04 Ocak 2021 08:31

Ekonomi konuşuldu!

Ekonomi konuşuldu!

EGD ''Yeni Yıl Buluşması”nda ekonomi konuşuldu

TİM'in ev sahipliğinde, Arzum'un ana sponsorluğunda, PAGEV'in destekleriyle gerçekleşen etkinlikte  EGD üyeleri, siyaset ve iş dünyasından isimler online olarak bir araya geldi.

 Buluşmada bir konuşma yapan TİM Başkanı İsmail Gülle, “İhracat bir memleket meselesi. Son aylarda rekor üstünü rekor kırıyoruz. Aralık ayında daha büyük bir rekor bekliyoruz. Türkiye ihracatta V yaptı 2021’de ihracatın yıldızı parlayacak” dedi.

 Toplantıda konuşan  Arzum Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı “Yarınlarda yurtdışına çıktığınızda mutlaka Türk kahvesi isteyin. Türk kahvesinin marka olması için elbirliği ile çalışalım” diye konuştu.

 PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu geri dönüşümün önemine değinerek, “Bu konuda işbirliği, elbirliği yapmalıyız” görüşünü savundu.

EGD Başkanı Celal Toprak ise, “bu ortamda sağlık çalışanlarından, gıda sektörüne doğru iş yapanlar olduğuna dikkat çekerek, “Doğru iş yapan pandemide başarılı olanlardan biri de ekonomi gazetecileri. Ekonominin gündemde kalması için mücadele verdiler” diye konuştu.

 Arzum'un ana sponsorluğunda, PAGEV'in destekleriye gerçekleşen etkinlikte bir konuşma yapan TİM Başkanı İsmail Gülle ihracatın önemine dikkat çekti ve şöyle konuştu:

 “Ekonomi Gazetecileri Derneği üyeleri dün olduğu gibi yarınlarda da tüm dünyaya Türkiye’nin ihracat serüvenini anlatmaya devam edecek. Bu konuda sizlere çok teşekkür ediyoruz. Dünyayı tanıyan, ekonomin temel ilkelerine hâkim, iş dünyası ve STK’larla doğrudan temasta olan kalem erbapları, bizler için her zaman aydınlatıcı ve uyarıcı oldu.”

 Covid-19’un dünyayı görülmedik bir ekonomik atmosfere soktuğunu söyleyen İsmail Gülle  küresel ticaretin bu denli kesintiye uğradığı bir dönemde ihracatta başarılara imza attıklarını söyledi ve şu bilgileri verdi:

 “Bu olağan dışı şartlara hızla uyum sağlayarak, İhracatta V tipi bir toparlanmayı gerçekleştirdik. İhracatta düşüşler yalnızca iki ayla sınırlı kaldı, bugün pandemi öncesinden daha güçlüyüz. Eylül ve Ekim aylarını tarihî rekorlarla kapattık, Kasım ayında 16 milyar doların üzerine çıktık. Aralık ayının gurur verici rakamlarını, sizler vasıtasıyla halkımızla paylaşmanın gururunu yaşayacağız.

Gülle ihracat sadece iş meselesi olmadığını belirterek, “Aynı zamanda bir memleket meselesidir. Bizler böyle görüyoruz” dedi ve ekledi:

 “Ticaret Fazlası Veren Türkiye hedefine, durmaksızın koşuyoruz. İhracatta yıldız senemiz olacak 2021 yılının, hepinize, tüm ülkemize, sağlık, afiyet ve mutluluk getirmesini temenni ediyorum.”

 PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu ise önümüzdeki dönemde geri dönüşüm konusunda farkındalığı daha da artırmak için  çalışacaklarını belirterek, “Plastikçiler olarak bunun sorumluluğunun farkındayız. Halkımızla, kamuoyu ile birlikte geri dönüşümü geliştirmek çok önemli” diye konuştu.

 Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı Celal Toprak da geleneksel hale gelen buluşmada bütün ekonomi müdürlerini ödüllendirmeyi uygun bulduklarını belirterek, “Elbette sağlık emekçileri, gıda sektörü çok başarılı sınav verdiler. Ancak ekonomi gazetecileri de ekonominin önemini anlatmak da çok başarılı bir sınav verdi. Her türlü imkanı kullanan ekonomi gazetecileri ekonomiye ilişkin bilgileri, haberleri paylaşmaya devam ettiler” dedi.