TARIM Haber Girişi : 11 Ocak 2021 05:18

Çiftçilerin yüzü güldü

Çiftçilerin yüzü güldü

Şahinbey Belediyesi’nden 24.000 ton yem desteği

Çiftçilere verdiği desteği her geçen gün arttıran Şahinbey Belediyesi, büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiricilerine 10 bin ton yem desteğini sürdürüyor.

Şahinbey Belediyesi’nin Geçtiğimiz günler içerisinde Kapçağız Köyün ’de başlattığı 10.000 tonluk yem dağıtımı Yeşilkent Mahallesi’nde devam etti. Köy köy gezerek hayvan yetiştiricilerine 10 bin ton yem desteğinde bulunan Şahinbey Belediyesi, şuana kadar yaklaşık 24.000 ton yem desteğinde bulundu.

Hizmetlerinde Devamlılık Var

Şahinbey Belediyesinin projelerindeki istikrarlılığı vurgulayan Gaziantep Valisi Davut Gül, “Göreve geldiğimden günden bu yana Şahinbey Belediyesi ile tarım alanında yaptığımız protokollerin sayısı her halde 20’ye yakındır. Belediyemiz her alanda desteklerini sürdürüyor. Kimi zaman gübre veriyor kimi zaman tohum, fide veriliyor. Bugün olduğu gibi 10 bin ton yem veriliyor. Hiç şüphesiz bu hizmetler güzel ancak daha güzel olması istikrarlı olmasıdır. Yani bir hevesle yapılmış işler değil. Şahinbey Belediyemizin eğitim alanında, sosyal alanda, tarım alanındaki faaliyetlerle de görüyoruz. Belediyemizin yaptıkları hizmetlerde bir devamlılık var, kendi içerisinde çıtayı her zaman daha yükseğe çıkartan bir çalışma var” diye konuştu.

Tarımın Ve Hayvancılığın Kalkınması İçin Çalışıyoruz

Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Latif Karadağ, tarımın ve hayvancılığın kalkınması için çalışmalar yapıldığını belirterek, “Gaziantep sanayi, turizm ve aynı zamanda bir tarım şehri. Bu anlamda tarımsal arazimiz sınırlı ancak nüfus ve ihtiyaçlar artıyor. Pandemide de ortaya çıktı ki tarımsal ihtiyaçlar her gün daha da artıyor. Gaziantep tarımının kalkınması adına herkes üzerine düşeni yapıyor. Bir yandan da rekolteyi nasıl artırırız ve neler yapabiliriz yönünde çalışmalar yapıyoruz. Barak bölgesindeki arazilerin sulanmasında maliyetlerin düşmesi ile ilgili, sulamayı güneş enerjisi sistemine geçiriyor. Bir yandan da Büyükşehir Belediye Başkanlığı bünyesinde kurduğumuz Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığımız, tarımı ve hayvancılığı nitelikli hale getirmek için çalışmalar yapıyoruz. Hayvancılığın gelişmesi anlamında da çalışmalar yapıyoruz” dedi.

Çiftçimizin Her Zaman Yanındayız

Şahinbey Belediyesi Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şahinbey Belediyesi olarak çiftçilere yeni projeler hazırladıklarını belirterek  “ Çiftçilik, tarımsal hizmetler ve gıda güvenliği gerçekten çok önemli bunun farkına pandemide vardık. Özellikle Rabbimin bize sunmuş olduğu bu güzel bereketli toprakların ekilmesi, sulanması, ürünlerin yetiştirilmesi ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması büyük bir önem arz ediyor. Bizde Şahinbey Belediyesi olarak Tarımsal Hizmetler Müdürlüğünü kurduk. Çiftçimize daha fazla nasıl destek olabiliriz, nasıl katkı sağlayabiliriz diye istişare ediyoruz. Şu anda Şahinbey Belediyesi olarak sistemimize 5.500 kayıtlı çiftçimiz var. Verdiğimiz desteklerden çiftçilerimizin tamamı fayda sağlıyor. Hiçbirini dışarıda bırakmıyoruz. Yine aynı şekilde hayvancılık sistemine kayıtlı 3.700 vatandaşımız var. Hizmetlerimizin tamamından onlarda yararlanıyor. Bugün itibariyle hayvancılık anlamında verdiğimiz yem desteklerinin 4’üncü yılı. İlk yılımızda 3.500 ton dağıtım yaptık.

Bir sonraki yıl 7.000 ton verdik. Şimdi de 10.000 ton destek veriyoruz. Şu anda verdiğimiz hayvan yeminin torbası 150 TL biz verdiğimiz desteklerle çiftçilerimiz 57 TL’den alıyor. Geriye kalan masrafın hepsini biz belediye olarak karşılıyoruz. Şu ana kadar belediyemiz tarafından yaptığımız destekler sayesinde yüzde 300’lük ekilen alanlarımızda artışlar oldu. Özellikle mercimeği, arpayı, buğdayı destekliyoruz. Şu ana kadar 9.387 ton arpa ve buğday tohumu dağıtımı yaptık. Yine 10.070 ton gübre dağıtımı yaptık. Hayvan yemi desteğimiz 24.000 ton oldu. Mercimek 278 ton, 750.000 zeytin fidanı, 150.000 sertifikalı fıstık fidanı verdik ve bunların piyasa fiyatı 15 TL ancak biz 2 TL’den çiftçilerimize verdik. Köylerde ihtiyaç sahibi 243 ailemize 2.751 adet büyükbaş ve küçükbaş hayvan desteği vererek tamamını ailelerimize hibe ettik. Yeni projemizle tüm meralarımızı gübreleyeceğiz. Bütün köylerimizin yollarını da yapıyoruz ve 1.125 kilometre şu anda arazi yolu yaptık. Yaz, kış bütün arazi yollarımıza gidilebiliyor. Çiftçilerimize bir müjde daha verelim, 15 milyon adet fide dağıtımı yapacağız. İçerisinde domates, biber, patlıcan vb. şeyler olacak ve bunun yüzde 50’sini yine belediye olarak biz karşılaşacağız” dedi.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.