Böyle gündem içinde

Böyle gündem içinde...

Öyle bir gündem içerisinde yaşıyoruz ki, insan insan olduğu güne lanet edesi geliyor.

Uzun zamandan beri dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisinin olumsuz etkileri daha yıllarca sürecek gibi görülüyor.

Covid-19 insan hayatını tehdit ediyor ve ölüme dahi götürüyor. ‘Bana bir şey olmaz’ diyen nice değerlerimiz hayatlarını kaybetti. Ama geride kalanlara ders olamadı. Başta düğünler olmak üzere asker uğurlamaları, düzenlenen partiler, eğlenceler ve dahi nişan-sünnet gibi daha nice toplu organizasyonlarda sosyal mesafeler hep unutuldu.

‘Yarına çıkacakmıyız?’, ‘yarın dükkanımı açabilecek miyim?’ endişelerini yaşar hale geldik.

Petrole gelen zamlardan sonra iğneden ipliğe kadar yapılan zamları dahi görmez olduk değil mi?

Ekonomik sıkıntıya düşen ve kapılarına kilit vuran işletmeleri gördük.

Koca bir yaz geçti turizimden bile faydalanamadık.

Türkiye olarak zor duruma düştük. Katar’dan borç aldık.

Biz bunları yaşarken Uluslararası değerlendirme kuruluşlarından Standart Modys ekonomideki görünümümüzü (-) ye düşürmüş. Kimin umurundaysa...

Her gün onlarca insanımız hayatlarını kaybederken;  ‘Hayatını kaybedenler bunun 10 katı daha fazla’ diyen gruba Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: ‘Ölümleri saklayacak gücümüz yok’şeklinde karşı açıklama yapıyorsa telaşın göstergesi olabilir.

Öte yandan pandemiyi atlatmak için devletten destek alanlara ne demeli. Destek alanlar, kredi kartı kullananlar kullandıklarına bin pişman olduklarını açıklıyorlar. ‘Öteleme’ ‘erteleme’adı altında yapılan tüm açıklamalar vatandaşlarımızı helede borcu olanları çileden çıkardı. Öteleme adı altında 3 ay ertelenen borçlar hem faizlendirildi hemde 3 ayın sonunda borcun tamamı geri istendi. Uygulama “bu ne perhiz bu ne lahana turşusu” dedirtti.

Görüyorsunuz nereye el atsak nereden medet umsak hayallerimiz hep elimizde kalıyor. İçerde bunlarla uğraşırken dışardada rahmat durmuyorlar.

Gerek Cumhurbaşkanımız R. Tayyp Erdoğan ve gerekse tüm bakanlarımız ‘Türkiye iyi yolda, Türkiye ekonomisi gelişen ilk 10 ülke içinde, İhracatta hedeflerimize yaklaşıyoruz’ derken bi bakıyorsunuz Suriye’de, Doğu Akdenizde, Ege’de içerde ve dışarda PKK-YPG gibi terör örgütleriyle mücade eder hale geliyoruz.

Ey Avrupa ey Amerika ey komşularımız bu gün bize yapılan saldırılar bizimle kalır mı sanıyorsunuz. Tarih bilginiz varsa bunlara müsade etmeyin. Yarın bu ateş siz de yakacaktır.

Hayatın gerçeklerini ıskalamayın.

Sonuç olarak yine kendimize bakalım.

İçerde ve dışarda kritik günler geçiriyoruz. Geleceğimizi düşünerek alınan tedbirlere önem verelim. Halen Maskesiz-Mesafessiz-Hijyenden uzak yaşamaya çalışıyoruz. Yanlış yapıyoruz...

Trabzon, Rize, Gümüşhane, Bayburt gerçeklerden uzaklaşmayalım.

Kimse bana bir şey olmaz demesin... Tedbirlere sıkı sıkı sarılalım... unutmayalım Corona Virüs alacağımız tedbirlerden daha güçlü DEĞİLDİR.

Mutlu haftalar, bol kazançlı aylar diliyorum.