FİNANS Düzenleme Tarihi : 02 Ocak 2021 09:33 Haber Girişi : 02 Ocak 2021 09:35

Borsadan çıkaracak!

Borsadan çıkaracak!

NYSE, Çin'in Başlıca Telekom Operatörlerini Listeden Çıkaracak

Bu hamle, China Mobile'ın yirmi yıldan fazla bir süre sonra Big Board'dan çıkarılmasına neden olacak

New York Menkul Kıymetler Borsası, ABD hükümetinin Amerikalıların şirketlere yatırım yapmasını engellediği bir emirden sonra Çin ordusuna yardım et dediği için Çin'in üç büyük telekom operatörünü listeden çıkaracak.

Çin'in borsaya kote edilmiş en değerli devlet kuruluşlarından biri olan China Mobile Ltd., China Telecom Corp. ve China Unicom Hong Kong Ltd. ile birlikte yirmi yıldan fazla bir süre sonra Big Board'dan atılacak.

NYSE kararı, en büyük küresel telekomünikasyon sağlayıcıları arasında yer alan ancak şirketler burada yirmi yıldan fazla bir süre önce listelemeye başladığından bu yana büyük ölçüde daha geniş pazarların gerisinde kalan bu şirketlerdeki ABD'li yatırımcılar için en son aksilik.

Borsanın kararının yakın vadede Çinli telekom devlerine ciddi bir zarar vermesi olası görünmüyor. Washington'dan gelen artan baskı, uluslararası işlerinin ihmal edilebilir bir miktarını oluşturan  ABD zaten engelledi.

İlk üç hizmet sağlayıcı, kendi ülkelerindeki yüz milyonlarca müşteriden yararlanmaya devam ediyor. Bu, yatırımcıları Çin borsasındaki hisse senetlerine çekti. Cep telefonu taşıyıcıları, 5G yükseltmelerini ulusal bir öncelik olarak gören Pekin'deki yetkililerin desteğiyle son iki yılda yeni beşinci nesil kablosuz ağlara milyarlarca dolar harcadılar.