BÖLGE Düzenleme Tarihi : 17 Ekim 2020 09:05 Haber Girişi : 17 Ekim 2020 09:09

Aylık 70 milyon lira kayıp

Esnafa sahip çıkıyor
Aylık 70 milyon lira kayıp

Kapalı üniversitelerin Trabzon'a zararı

Aylık 70 milyon lira kayıp

Hacısalihoğlu: CHP esnafın sahibidir

Üniversitelerin online eğitime devam etmesi ve açılmaması Trabzon'da esnafa da büyük zarar veriyor. CHP Trabzon İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu, esnafın ikinci kez zorda olduğunu belirterek, "3 üniversitesinde 70 bin öğrencisi olan Trabzon’da, bir öğrencinin ayda yaklaşık bin lira harcadığını farz edersek, ayda 70 milyon liralık bir ekonomik kazançtan esnafımız mahrum kalıyor demektir" dedi.

CHP Trabzon İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu, pandemı sürecinde Trabzon’da gıda sektörü dışında kalan esnafların zor durumda kaldığını ifade ederek, “Yaşanan pandemi sürecinde gıda sektörü dışında kalan esnafımızın zor durumda kaldığı herkesin malumudur. Aldıkları mevsimsel ürünlerin ellerinde kalmasından, umudunu turizme bağlayıpta hüsrana uğramasına kadar birçok zorluğa maruz kalan esnafımız, şimdi de üniversitelerimizin açılmamasından dolayı ekstra bir zorluğa düşmüştür” dedi. 

 

Üniversite öğrencilerinin uzaktan eğitimi Üniversitenin güz döneminde açılmamasının işletmeleri felce uğrattığını ifade eden Hacısalihoğlu, “Covid-19 salgını sebebiyle üniversitelerin 2020-21 eğitim yılının güz döneminde online (uzaktan) eğitim kararı alması, üniversite şehri olan ilimiz Trabzon’da, esnaf ve işletmeleri felce uğratmıştır. Covid-19 salgınının olumsuz ekonomik etkileri yetmiyormuş gibi, şehir ekonomisine önemli  katkı sağlayan üniversite öğrencilerinin uzaktan eğitim alması dolayısıyla apart, yurt, cafe, lokanta, berber, kırtasiye gibi işletmeler neredeyse iş yapamaz hale gelmiştir” diye konuştu. 

 

Zarar aylık 70 milyon lira

Hacısalihoğlu, şunları söyledi: “Yaklaşık 30 bin esnafa sahip olan şehrimizde, yaptığımız görüşme ve ziyaretler gösteriyor ki; istinasız her esnafımız sıkıntıda, neredeyse her iki esnaftan birisi kredi, vergi, SSK ve BAĞKUR ödemelerini yapamamaktadır.  Özel ve devlete ait 3 üniversitesinde 70 bin öğrencisi olan Trabzon’da, bir öğrencinin ayda yaklaşık 1000 lira harcadığını farz edersek, ayda 70 milyon liralık bir ekonomik girdiden esnafımız mahrum kalıyor demektir.  Trabzon esnafının ekonomisindeki bu ve benzeri kaybın telafisi için, acilen devlet desteklerinin devreye girmesi gerekmektedir. Devletin esnafa verdiği desteğin geri dönüşümünün başlayacağı bu günlerde, esnafın içine düştüğü ekonomik girdaptan kurtulması için esnafa, yeni destek ve kolaylıkların sağlanması gerekliliği kaçınılmaz bir zorunluluktur”.

Etiketler : CHP