BÖLGE Düzenleme Tarihi : 12 Ekim 2020 08:42 Haber Girişi : 12 Ekim 2020 08:45

Akçaabat-Arsin arası Tren yolu. Süleyman Soylu söz vermişti!

Akçaabat-Arsin arası Tren yolu. Süleyman Soylu söz vermişti!

Projeye ne oldu?

Akçaabat ve Arsin Arasına Metro Mu Geliyor?

Dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ve AK Parti Trabzon Milletvekili Süleyman Soylu, Trabzon ile ilgili önemli projelerin olduğunu ve bunlara hayata geçmesi için çalışacaklarını söyledi.

 Metro İsteniyor

Trabzon’da trafik sorununun çözümü için hafif raylı sistem bir türlü hayata geçirilemedi ve proje artık ömrünü tamamladı. Şimdi ise Metro isteniyor.

Hem raylı sistemin en rantabl alternatifi hem de istimlâk bedeli yok, yıkım yok.

Kent İçin Şart

Bu konuda KTÜ’den bir grup öğretim görevlisi projelerini yaptılar bile. Akçaabat ile Arsin arasını 12 durakla birlikte grafiklere döken bilim adamları ‘2023 Trabzon ufkunu’ çizdiler. ‘Önce hayal edeceksin, sonra yapacaksın’ denir ya öyle.

Trabzon’da, Akçaabat ile Arsin arasına Metro kurulması ve bunun 2023 hedefi olarak gerçekleştirilmesi isteniyor. Öğretim görevlilerinin oluşturduğu proje gerçekten mükemmel. Akçaabat ile Arsin OSB arasında yapılması planlanan Metro ile birlikte Güney çevre yolunun alternatifi de bulunmuş oluyor. Güney Çevre yolunun istimlâk bedelinden korkan siyasetçiler bu sayede korktukları istimlak bedellerinden de kurtulmuş olacaklar. Siyasetçilerin vaat ederek 2023 Trabzon vizyonuna oturtmaları beklenen Metro’nun yapılması halinde belki hafif raylı sisteme de gerek kalmayacak. Metro Trabzon’un büyükşehir unvanına da katkı verecek.

Sahilden Mi, İçerden Mi?

Metro’nun nereden geçeceği de konuşulmaya başlandı. KTÜ’den öğretim görevlileri, projenin sahilden değil de içerden de geçebileceği ve metronun duraklarından merkezlere yürüyüş yolları açılabileceğini de söylediler.

Üstgeçitlere Gerek Yok

Trabzon son yıllarda kentsel görünüme de zarar veren üst geçitleri konuşuyor. Metro hayata geçirildiğinde Trabzon’da artık çevre kirliliği de yapan üstgeçitlere gerek kalmayacak.

Süleyman Soylu halen İçişleri Bakanlığı görevini sürdürüyor. Siyasi görevinin ne zaman sona ereceğini ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yol haritasına bağlı olduğunu söylüyor.

Bence yol haritasını değiştirsin. Siyaseti Akçaabat-Arsin tren yolu tamamlandığında yeniden gözden geçirsin!