43 trilyon dolarlık pazar için 'TİM Kadın', kollarını sıvadı

43 trilyon dolarlık pazar için 'TİM Kadın', kollarını sıvadı

Karadenizli kadınlarımız nerede?

Türkiye İhracatçılar Meclisi bünyesinde kurulan ve 9 komiteden oluşan TİM Kadın Konseyi, gözünü 43 trilyon dolarlık pazara dikti. Kadın Konseyi Başkanı Nilgün Özdemir ve TİM Yönetim Kurulu Üyesi Melisa Tokgöz Mutlu umutlu olduklarını açıkladı.

Özdemir şunları söyledi:

Nilgün Özdemir Sosyal Sorumluluk ve Sürdürülebilirlik Komitesi Başkanı: TİM Başkanımız İsmail Gülle'nin vizyonerliği ile kurmuş olduğu “TİM Kadın Konseyi" önemli bir görevi üstleniyor. Tüm dünyayı sarsan pandemide ürettiğimizi ihraç etmenin ne kadar önemli olduğunu çok net gördük. İhracatımızda, uluslararası standartlara uyumlu üretim yapmamız, bizleri diğer rakip ülkelere karşı avantajlı kılarak potansiyel olarak da yukarıları taşıyor. Bu süreçte kadın ihracatçılarımızın da dünya liginde yer alabilmesi için çalışıyoruz. Biliyoruz ki, sürdürülebilir ihracat için 'Güvenli Ürün, Güvenli Üretim'in teşvik edilmesi çok önemli. Kadın ihracatçılar siyasetler üssü ilişkiler kuruyor. İnanıyoruz ki, güçlü Türkiye, kadınları ile daha çok güçlü!

 

TİM Başkanı İsmail Gülle Kadın ihracatçılarımız sadece bir fotoğraf karesi olmayacak TİM Başkanı İsmail Gülle göreve başladıklarından kısa bir süre sonra bir ilk olarak; "İhracatta Kadın İnsiyatifi" ile "TİM Kadın Konseyini" hayata geçirdiklerini kaydetti.

“Bu komitelerimiz, bakanlığımız ve işbirliği içerisinde olduğumuz kurumlar ile projeler üretiyor. Örneğin; genç girişimci kadınlara yönelik mentorluk geliştirme, 'e-ihracata kadın el'" projemiz ile kadınlara e-ihracat konusunda eğitim ve danışmanlık verilmesi üzerine çalışıyoruz" diyen Başkan Gülle, "Kadın ihracatçılarımız sadece bir sivil toplum kuruluşunun fotoğraf karesi olmayacak" vurgusunu yaptı. Gülle, "Konseyimiz tarafından başlatılan 'İhracatta Sıfır Atık Projesi' çalışmalarını yoğun bir şekilde ilerletiyoruz" diyerek, şu bilgileri verdi: "Eximbank'ın kadın girişimci ve ihracatçılarımıza yönelik destek kredisi kadınlara ticari hayatta daha aktif bir rol oynamalarını sağladı. Bakanlığımız çatısı altında kurulan, Kadın ve Genç Girişimciler İhracat Dairesi ile gençlerin ve kadınların ihracata yönelmesi adına önemli adımlar attık Bildiğiniz gibi, büyükelçilerimizle bir araya geldiğimiz ve ihracatçılarımıza çok ciddi bilgiler sunduğumuz "TİM Export Talks" serimizi, başka bir versiyonla TİM Kadın Konseyimiz için uygulayacağız. "Women Export Talks" ismiyle başlayacak webinar serimiz; ilk etapta 9 komitemizin konu başlığıyla yer alacak." TİM Kadın Konseyi'nin 9 komitesi ve başkanları Sosyal Sorumluluk ve Sürdürülebilirlik Nilgün Özdemir Girişimcilik ve İnovasyon Melisa Tokgöz Mutlu Eğitim ve Mentorlük Jale Tunçel Kurumsal İletişim Adalet İnanç Uluslararası İlişkiler Belma Yılmazyiğit Dijital İletişim Pınar Taşdelen Engin Kadın İstihdamı ve İnsan Kaynakları Sultan Tepe Mali ve Finansal İşler Huriye Yamanyılmaz Toplumsal Farkındalık ve İklim Çalışmaları Aysun Aras TİM TEB Girişim Evleri yeni kapılar açtı TİM 2015'ten bu yana 100'ü aşkın kadın girişimciye destek verdi. 2020 1. ve 2. dönem programına 33 yeni kadın girişimci dahil oldu. Destek verilen kadın girişimcilerin yüzde 60'ı İstanbul dışındaki illerden. Kadın girişimcilerin yoğunlaştığı ilk 3 sektör; yazılım, biyoteknoloji ve gıda. Destek verilen kadın girişimciler 1.000'e yakın kişiye istihdam sağlıyor. 2019'daki destekler ise söyle: Kadın girişimci sayısı:146/Cirosu:158 milyon TL/ Alınan devlet desteği miktarı: 24 milyon TL/Alınan yatırım miktarı: 60 milyon TL/ 2019 ihracatı: 12 milyon $ ULUSLARARASI BAŞARILARA İMZA ATANLAR 1. Yatak yarasını iyileştiren bant üreten Dermis Pharma, Abdi İbrahim'le ömür boyu satış anlaşması imzaladı, Ürünü yakın zamanda piyasaya sürülecek. 2. Döner Kanatlı hava aracı üreten GyroTürk, tekno yatırım desteği alarak seri üretim tesisi kurmuştur. Ayrıca, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından 2019 yılında düzenlenen Türkiye'ye Enerji Veren Kadınlar Girişimcilik Ödülü'nü GyroTürk Kurucusu Burcu Aydemir Bakan Berat Albayrak'tan aldı. 3. Türkiye'nin en seçkin restoran ağını sisteminde taşıyan ve üyelerine bu doğrultuda ağındaki üye iş yerleri üzerinden indirim sağlayan girişim Gastroclub; 5 yılda 30 bin üyesine 700 restorantta indirim sağladı.