SON DAKİKA Düzenleme Tarihi : 28 Aralık 2020 08:19 Haber Girişi : 28 Aralık 2020 08:20

4 üncü topalntı bugün

4 üncü topalntı bugün

Tartışılan ücret bu gün belli olacak

Milyonlarca çalışanın gözü asgari ücret zammı ile ilgili gelecek olan son dakika açıklamalarına çevrildi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yarın gerçekleştirilecek olan son toplantının ardından 2021 asgari ücret ne kadar oldu sorusuna cevap verecek. Türkiye statistik Kurumu'nun (TÜİK) önceki toplantıda sunduğu teklif şudur:

Gözler bugüne çevrildi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun son toplantısının 28 Aralık Pazartesi (bugün 10.30’da) günü yapılacağını bildirmişti.

Gözler bugüne çevrildi.

ASGARİ ÜCRET NELERİ DEĞİŞTİRİYOR?

Asgari ücretin yeniden belirlenmesiyle olacak bazı değişiklikler şunlar:

1- İşsizlerin aldığı maaş aynı oranda artacak.

2- Çalışanların aldığı asgari geçim indirimi de yükselecek.

3- Emeklilik için doğum ve askerlik borçlanması yapanların ödeyecekleri miktarlarda artış olacak.

4- İş görmezlik ödeneğinde artış yaşanacak.

5- Yaşlılık, evde bakım, engelli maaşları da Ocak ayı ile birlikte zamlanacak.

6- Kendi primini ödeyen Bağ-Kur'lular ve isteğe bağlı ödeme yapanların verdikleri paralar yükselecek. Gündelikçiler için ödenecek primler artacak.

TÜİK VERİLERİ KOMİSYONLA PAYLAŞMIŞTI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bekar bir işçinin asgari geçim tutarının ağır işlerde çalışanlar için 2 bin 792 lira 10 kuruş, orta nitelikteki işlerde çalışanlar için 2 bin 507 lira 70 kuruş, hafif işlerde çalışanlar için 2 bin 339 lira 10 kuruş olarak hesaplandığını açıklamıştı.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.